4 katastrofy, které mohou v příští dekádě nechat zapomenout na koronavirus

Analytici z Deutsche Bank se v červnu pokusili na chvíli zapomenout na to, jak katastrofálně v posledních letech hospodaří jejich mateřská banka, a zamysleli se nad tím, jaké průšvihy mohou potkat globální ekonomiku a život obecně v příštích deseti letech. Aby to bylo více sexy, následujícím čtyřem potenciálním katastrofám přisoudili souhrnně minimálně třetinovou pravděpodobnost (jakkoli se nám v překladu trochu motají české výrazy pravděpodobnost a možnost, případně šance).
Než se do těch katastrof pustíme, hodí se připomenout, že finanční trhy často i poměrně výrazné trable v reálném světě dokážou hravě absorbovat, mnohdy dokonce přejít jako kdyby bez povšimnutí. Analytici z Deutsche Bank pod vedením Henryho Allena nicméně svou studii pojali jako sice poměrně nepravděpodobná, nicméně svým dopadem významná tržní rizika. Nepsat se o nich předem, vloudil by se asi výraz černé labutě.
Podle Allena (ať tu Deutsche Bank nemusíme stále vypisovat) je minimálně třetinová možnost, že v příštích deseti letech nastane alespoň jedna z těchto událostí:
- obří epidemie chřipky s minimálně 2 miliony obětí;
- výbuch sopky s globálními dopady;
- velká erupce na Slunci;
- světová válka nebo nehoda s jaderným arzenálem.
Konkrétně Allen a spol. pracují s 2% roční pravděpodobností epidemie, 0,15% šanci má u nich VEI-7 (sedmý stupeň indexu sopečné aktivity), 1,06% šanci má erupce na Slunci schopná vyřadit komunikační systémy na Zemi a světová válka může každý rok nastat s pravděpodobností 0,625 %.
Pokud bychom uvažovali horizont dvaceti let, naroste podle Allena pravděpodobnost toho, že nastane alespoň jedna z uvedených věcí, na 56 %. Vychází přitom z různých studií a z přiřazení míry rizika.
Detaily ponechme stranou (s e-mailem registrovaným u DB si je můžete nastudovat), analytici z DB nicméně vnímají jako pravděpodobnější erupci na Slunci než světovou válku. "Mohou nastat rozsáhlé výpadky dodávek elektřiny, což by mělo obrovské dopady na infrastrukturu i život lidí na denní bázi. Problém by nastal v nemocnicích, na silnicích, v obchodech by se nesvítilo, natož platilo kartou, problémy by měly navigační systémy, telekomunikační systémy a řada dalších oblastí," píše se v Allenově analýze.
Vzhledem k tomu, že podle jedné v ní citované studie je pravděpodobnost takto významné erupce na Slunci během deseti let okolo 12 %, během 40 let by taková věc měla nastat se zhruba 40% pravděpodobností. Zdá se tedy, že ještě nikdy nebylo více potřeba mít doma zásobu baterií.
Za zmínku nepochybně stojí, že jakákoli z uvedených událostí by měla globální dopady, a vyžadovala by tak spolupráci lidstva napříč kulturami, náboženstvími a mocenskými celky. Pandemie koronaviru v letošním roce budiž v tomto směru mementem, případně nadějí (záleží na tom, zda vnímáte z poloviny nalitou sklenici jako napůl plnou, či zpola vypitou).
Deutsche Bank (naštěstí) z uvedených rizik nevyvozuje žádnou konkrétní doporučenou investiční strategii. Někdo tedy bude dále kupovat akcie v prostředí, kde jiná běžná aktiva zkrátka nenabízejí takové výnosy, zatímco jeho soused obnoví zásobu konzerv a do sklepa si schová další velkokapacitní baterii, pár barelů ropy a dva tři metry dobrého čtení (zda na poličku zařadí i pár analýz od frajerů z Wall Street, zůstává pro tuto chvíli nezodpovězenou otázkou).