Zpověď insidera: Pomáhám Číně skupovat Evropu, která je ve výprodeji

Pomáhá čínským firmám nakupovat v krizí zmítané Evropě. Během své návštěvy Londýna si našel čas na několik otázek Investičního webu. Nechává si říkat Frank, je to investiční bankéř a mezi jeho klienty patří mimo jiné prominentní čínské společnosti. Jak říká, právě ty jsou nyní připraveny kupovat kvalitu. V jakém sektoru nebo zemi, je jim celkem jedno.

Zaměřme se na vaše klienty. Na co se aktuálně nejčastěji ptají, co je zajímá?

Frank: Záleží na sektoru. Například v případě spotřebního zboží mají moji klienti zájem o známé značky, zejména ty, které jsou známé i v Číně. To jim totiž umožní prosadit se ve větším i na domácím trhu. Co se výroby týče, jde jim většinou o technologie. Mnozí moji klienti totiž úspěšně vyrábějí a prodávají technologicky nenáročné produkty. Teď mají peníze a ambice postoupit v rámci hodnotového řetězce výš. A právě to by jim měly umožnit akvizice vyspělejší konkurence nebo výrobců technologií.

Mnohými vyspělými zeměmi zmítá krize. Berou to vaši klienti jako zajímavou příležitost?

Frank: Asi bych řekl, že se to opět liší sektor od sektoru. Co se například nerostného bohatství týče, tam jsou Austrálie nebo Kanada mnohem zajímavější než krizí zmítaná Evropa. V případě vyspělých technologií nebo třeba firem vyrábějících spotřební zboží je Evropa naopak na pomyslném nákupním seznamu čínských firem hodně vysoko.

Platí, že se nejlépe nakupuje v zemích, které jsou pod tlakem, a proto je o ně nyní zájem?

Frank: V případě Evropy se moji klienti zajímají o mnoho věcí. Jsou firmy z jejich sektoru k dispozici? Někdy najdou zajímavé firmy, které ale nejsou na prodej. Jindy je to tak, že sektor v krizí zmítané zemi prostě není na takové výši, aby mé klienty zajímal. Hodně nás také zajímá regulace. Pokud nepředstavuje výraznou překážku, je země hned zajímavější.

Je to tedy tak, že čínské společnosti evropské krize využívají? Hodně se mluvilo například o skupování řeckých přístavů a dalších podniků.

Frank: Krize je podle mě na jednu stranu špatná věc, ale na druhou stranu také dobrá. Dobrá v tom smyslu, že jsou mnohé donedávna nedostupné společnosti najednou na prodej. Z tohoto pohledu jde jistě o příležitost, ovšem musíme si uvědomit, že nyní okolo levných příležitostí krouží také americké, japonské nebo indické firmy.

Dan Rosen: Čína skupuje Evropu, v regionu CEE bude stavět zejména na zelené louce
Číňané toho budou v Evropě skupovat stále více. Mířit přitom budou na čím dál vyšší přidanou hodnotu. Krize, která oslabila Západ, je jedním z faktorů podporujících tento trend. Dalším je přirozený vývoj v rámci Číny, říká v londýnském rozhovoru pro Investiční web zakladatel konzultační společnosti Rhodium Group Dan Rosen. Jak dodává, i přes současnou ofenzivu bude trvat desítky let, než se čínské výrobky stanou normálem.

Špatná je krize proto, že zvyšuje míru nejistoty. Kvůli relativní nezkušenosti mnohých čínských firem je jejich schopnost vyrovnat se s rizikem v porovnání s konkurencí často menší. Zatímco pro zkušenější firmy je krize šancí, kterou využívají, pro ty méně zkušené je to strašák, kvůli kterému raději nic nedělají.

Vše je tedy o konkrétních příležitostech. Přesto se zeptám na region – ve střední a východní Evropě se stále hlasitěji mluví o tom, že zájem z Číny roste. Je to pravda?

Frank: Osobně jsem s tímto regionem nepřišel moc do styku, alespoň zatím. Ale myslím si, že to, co říkáte, je pravda. Makro i mikro faktory totiž teď přímo vybízejí některé čínské společnosti k expanzi do regionu CEE. Podnikatelé a regulátoři ze střední a východní Evropy by měli přispět k větší informovanosti. Například my, poradci, toho o tomto regionu příliš nevíme. Často netušíme, jaké příležitosti nabízí. Pokud se to změní, jsem si jistý, že míra čínských investic v CEE poroste.

Řekněme, že někoho z regionu CEE osloví čínská firma. Podle čeho lze poznat, že je seriózní?

Frank: Výtečná otázka, klademe si ji dnes a denně, nechceme pochopitelně plýtval časem a energií. Určitě je dobré požádat o finanční informace a podívat se na vlastnickou strukturu. Pokud jde o státní společnost, pak si zjistěte, vláda jaké úrovně ji ovládá (Čína nemá jen centrální vládu, ale i velice důležité regionální vlády – pozn. red.).

Pokud jde o soukromou společnost, má smysl prozkoumat finanční situaci jejího majitele. Pokud je firma obchodována na burze, je to podle mého názoru velké plus. A určitě má také smysl se zamyslet nad tím, zda má obchod logiku, například zda firma podniká ve stejném oboru. Pokud ne, je asi na místě jistá opatrnost.

Dva experti ze City o Číně: Země mění politické vedení, ekonomika zrychlí
Na náměstí Nebeského klidu vstup zakázán. Holuby zavřít do klecí. I tak se Peking připravil na proces, na jehož konci bude nové politické vedení druhé největší ekonomiky světa. To se podle všeho bude chtít na úvod ukázat, a proto se asi v brzké době dočkáme dalšího kola fiskálních či monetárních stimulů, shodují se ekonomové Erik Nielsen z UniCredit Bank a James Knightley z ING. I proto je teď podle nich Čína zajímavá.

Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Dluhová krize
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 1. 2021 23:00
VE STŘEDU V 9.30 ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
18. 1. 2021 9:28
Globalizace vs. regionalizace: Světové trendy probíhají zároveň a působí proti sobě, svět potřebuje…
Asijská ekonomika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat