Pět změn, které na trzích přineslo uplynulých 20 let

Dvacet let je dlouhá doba. V životě člověka i na finančních trzích. Z dětí se po dvou desetiletích stávají rodiče, ze studentů protřelí byznysmeni. Zde je pět změn, ke kterým došlo v uplynulých dvou dekádách ve světě investic.
1. Zdroje informací: V roce 2001 se na doporučení a rady profesionálů spoléhalo 49 % investorů, dnes je to zhruba 57 %. Výrazně od té doby narostl také význam investičně orientovaných blogů. Těm před dvěma dekádami věnovalo pozornost méně než 40 % investorů, dnes je sleduje sedm investorů z deseti. Podobné je to v případě podcastů, které se dostaly na 46 % z 29 %. Strategie drobných investorů se tak dnes zdají být postavené na stabilnějších základech, zároveň ale mnohdy investory vystavují většímu riziku.
2. Sociální sítě: Jednou z nejfantastičtějších věcí na dnešní době je to, jak rychle se šíří informace. Ať už přes klasické zpravodajské servery, nebo prostřednictvím sociálních sítí jako Facebook, Twitter či třeba Reddit. Pro drobné investory informační smršť znamená dvě věci. Na jednu stranu pomáhá umazávat rozdíly mezi nimi a profesionálními hráči, na druhou stranu si od nich žádá prakticky nepřetržitou pozornost a svádí je ke spekulativním obchodům.
3. Fake news a dezinformace: S rychlým šířením obrovského množství informací je ale spojený i fenomén takzvaných fake news, omylem či záměrně šířených nepravdivých či polopravdivých informací. Většina investorů je přesvědčená, že fake news dokáže identifikovat, často je ovšem jejich rozpoznání složité. Pokud zpráva vypadá uvěřitelně, bez prověření všech informací a zdrojů může být investorskou komunitou snadno přijata jako pravdivá, a vychýlit tak trh z rovnováhy.
4. Trh jako forma zábavy: Řada lidí, kteří kvůli pandemii pracují nebo studují z domova a postrádají vytržení ze stereotypu, zabíjí nudu na finančních trzích. Jakkoli to zní zvláštně, vnímají trhy jako druh zábavy. To přitom může mít negativní vliv na efektivitu trhů, příkladem jsou koordinované útoky amatérských investorů sdružených na sociální síti Reddit na akcie jako GameStop nebo AMC Entertainment Holdings. Investoři tak musí brát v potaz i zdánlivě irelevantní informace a faktory a nemohou se spoléhat výhradně na fundamenty.
5. Pasivní investice: Pasivní investiční strategie v posledních letech vysály z aktivně řízených fondů obrovské objemy peněz. Kritici pasivních investic dlouhodobě varují, že "kupování všeho v indexu" vede k nadhodnocování slabých titulů a podhodnocování těch silných, trhy ale dlouhodobě ukazují, že na to, aby byly v zásadě efektivní, stačí i jen omezené zapojení aktivního portfoliomanagementu. Pro investory pasivní strategie představují lákadlo zejména díky nízkým poplatkům a možnosti širší diverzifikace portfolia.
Zdroj: ritholtz.com