Rok 2023 ve znamení kontrakce a následného oživení: Investoři by měli volit opatrný a selektivní přístup k alokaci aktiv

V uplynulém turbulentním roce se investoři stali svědky nevídaného a synchronizovaného měnověpolitického utahování, které zvýraznilo některá rizika pro globální ekonomiku. Trhy se potýkaly s kombinací makroekonomických a geopolitických nejistot. Jak v tomto prostředí na prahu roku 2023 alokovat investice? A jaký vývoj ekonomiky a trhů očekávají analytici ze společnosti Invesco?
Ekonomika
V nejbližším období se bude globální ekonomika z hlediska hospodářského cyklu nacházet ve fázi kontrakce, růst zůstane pod svým trendem a bude zpomalovat, ale během první poloviny roku 2023 přejde do režimu oživení. Ačkoli některé ekonomiky budou zasaženy více než jiné, celosvětová kontrakce by měla mít charakter jen mírného útlumu. Inflace by měla polevit a centrální banky v první polovině roku 2023 přeruší zpřísňování měnové politiky, což by mělo vést k ekonomickému oživení později během roku, kdy bude globální růst sice stále pod trendem, ale již bude zrychlovat.
Sazby
Centrální banky USA i eurozóny pokračovaly v utahování finančních podmínek navzdory zpomalujícímu růstu, známkám toho, že inflace dosahuje vrcholu, i skutečnosti, že již došlo k výraznému zpřísnění měnové politiky. Počátkem roku 2023 by si tedy banky měly dát minimálně pauzu. Hrozí nicméně, že sazby zvýší až příliš, a zvýší tak riziko recese a další výrazné volatility na trzích. Ačkoli některé ekonomiky jsou recesí ohroženy méně než jiné, rizika obecně rostou v případě zemí, kde se zpřísňuje měnová politika.
Čína
Růst v Číně by pak měl být nadále pomalý, a to navzdory pokračující a očekávané podpoře růstu ze strany vedení země. Výhled pro Čínu je podmíněn stabilizací trhu s nemovitostmi a opětovným otevřením ekonomiky po uvolnění politiky nulové tolerance covidu-19. Realitní trh by měl stabilně růst a nulová tolerance covidu-19 ustupovat, což by mělo podpořit středně vysoký jednociferný růst HDP a růst zisků firem nad 10 %. Rizika pro první polovinu roku 2023 jsou vychýlena směrem k nižšímu růstu kvůli slabším podmínkám pro export a utlumené spotřebě domácností, na druhou polovinu roku jsou díky opětovnému otevření hospodářství vyhlídky mnohem optimističtější.
Emerging markets
Rozvíjející se ekonomiky mezitím povedou válku na dvou frontách. Na jedné straně zůstává hlavním problémem inflace mimo Asii, a to navzdory dřívějšímu a silnějšímu zvyšování sazeb v rozvíjejících se zemích než v USA. Kromě toho silný americký dolar vyváží inflaci a škrtí finanční toky na mladé trhy, jejichž zahraniční úvěry jsou většinou denominovány v dolarech. Vzhledem k tomu, že inflace způsobená dražšími komoditami a silným dolarem se bude v jednotlivých mladých ekonomikách pravděpodobně nadále projevovat velice různě (v závislosti na jejich ekonomické struktuře), nejlepším přístupem k regionu emerging markets je důkladný výběr jednotlivých témat a titulů.
Jak na alokaci aktiv?
V základním scénáři volí experti ze společnosti Invesco zpočátku defenzivu s výrazným podvážením akcií a orientací na defenzivní sektory. U akcií by upřednostnili ty z rozvinutých trhů před akciemi z rozvíjejících se trhů s příklonem ke kvalitě a větší tržní kapitalizaci. Vzhledem k očekávání poklesu sazeb by v oblasti pevně úročených instrumentů převážili expozici na duraci a podvážili úvěry s kratší splatností, a to kvůli očekávanému rozšíření úvěrových spreadů, zejména v méně kvalitních segmentech. Obecně očekávají vyšší volatilitu a vysoký rozptyl výnosů napříč třídami aktiv. Radí zaujmout neutrální postoj k americkému dolaru vůči ostatním hlavním měnám včetně eura, britské libry a japonského jenu.
S oživením globální ekonomiky by mělo mít smysl nadvážit riziková aktiva v očekávání zrychlujícího se růstu, vyšších výnosů dluhopisů, uvolněnější měnové politiky a rostoucího rizikového apetitu. V tomto prostředí upřednostňují rizikovější úvěry, hodnotově orientované regiony a cyklické sektory.
Investoři mohou docílit diverzifikace svých portfolií zahrnutím aktiv mimo hlavní trhy. Může jít o posílení výnosů pomocí soukromého kapitálu (private equity), příjmy z přímých půjček nebo prostřednictvím reálných aktiv. Kombinace náročného prostředí a nejnovějších dat ale vede k opatrnosti (neutrálnímu postoji) ohledně všech aktiv z této oblasti, a to z důvodu silných, nicméně slábnoucích fundamentů a neutrální valuace (zhruba v souladu s historicky běžnými úrovněmi).
Alternativní scénář, který experti ze společnosti Invesco také považují za možný, ale méně pravděpodobný než základní scénář, by znamenal, že inflace zůstane dlouhodobě vysoká. Pak by centrální banky byly nuceny pokračovat v utahování měnové politiky po delší dobu. Výsledkem by byla i delší kontrakce ekonomiky a zvýšená pravděpodobnost globální recese. Kombinace přísnější politiky centrálních bank a většího rizika globální recese by pak mohla vést k opětovnému zpřísnění finančních podmínek a dalším propadům cen rizikových aktiv.
Zdroj: Invesco