Čím se v investování inspirovat u procenta nejbohatších?

Řada "obyčejných lidí" má pocit, že když se člověk dostane k velkému jmění, automaticky s ním získá i jakýsi šestý smysl pro investování. Pravdou je, že někteří bohatí lidé investují trochu jinak než průměrný drobný investor, naprostá většina bohatých i superbohatých si ovšem vystačí s běžnou nabídkou finančních trhů - akciemi, dluhopisy či nemovitostmi.
V roce 1989 procento nejbohatších Američanů kontrolovalo asi 23 % národního bohatství, nyní je to zhruba 31 %. Naproti tomu podíl bohatství drženého spodními 90 % klesl z 40 % na 31 %. Bohatí kontrolují stále více, ti průměrní a chudí stále méně.
Zajímavý je také pohled na srovnání podílů nejmajetnějších na bohatství a dluzích. Zatímco téměř 64 % amerického národního bohatství je v držení 10 % nejmajetnějších, 75 % dluhu připadá na 90 % nejméně majetných. Ještě větší kontrast nabízí pohled na spodní polovinu americké populace podle drženého majetku. Na tu připadá přes 32 % dluhů, ale ani ne 6% podíl na bohatství.
A tím rozevírání se nůžek nekončí. Nejbohatší procento Američanů drží více než polovinu amerických akcií a nejmajetnějších deset procent téměř 90 %, spodní polovina ale jen 0,6 %.
Akcie jsou přitom v rámci standardních tříd aktiv dlouhodobě investičním nástrojem s nejvyššími, relativně stabilními výnosy, takže je logické, že ti, kdo vlastní nejvíce akcií, dlouhodobě nejvíce bohatnou, a tedy se z hlediska hodnoty drženého majetku vzdalují všem ostatním.
Výrazně vyrovnanější je situace na trhu nemovitostí. Zatímco procento nejbohatších ovládá zhruba 14 % realitního trhu, spodní polovina necelých 12 % a spodních 90 % téměř 56 %.
To zároveň vysvětluje objem dluhu drženého méně majetnými, protože velká část nemovitostí v jejich vlastnictví je zatížená hypotékou.
Čím se tedy v přístupu k majetku inspirovat u těch nejbohatších? Zaprvé je dobré investice diverzifikovat. Zatímco většinu majetku méně bohatých tvoří jejich bydlení, bohatí lidé mají portfolia z pohledu podílu akcií nebo dluhopisů a nemovitostí pestřejší. Zároveň je dobré si uvědomit, že ačkoli některé dluhy jsou ospravedlnitelné (typicky hypotéka), platí, že čím méně dluhů člověk má, tím více peněz může investovat. A tím se dostáváme k poslednímu bodu, a sice akciím. Aktivem s dlouhodobě nejvyššími výnosy jsou akcie, takže čím větší podíl akcie na celkovém bohatství člověka mají, tím rychleji by mělo toto jeho bohatství narůstat.
Zdroj: A Wealth of Common Sense