6 poznatků o penězích na cestu životem

Bohatství je hezká věc pro ty, kteří po něm touží. Málokdo se ale dokáže s bohatstvím, kterého dosáhl, spokojit a mít dost. Hromadění majetku nemá být cílem, nýbrž pouze prostředkem k dosažení toho, co chce člověk dokázat nebo zažít.
"Pokud je vaším jediným cílem být bohatí, nikdy toho nedosáhnete." Výrok muže, jenž byl ve své době nejbohatším člověkem na světě, může působit zvláštně, ale John D. Rockefeller určitě věděl, o čem mluvil.
Je zajímavé, že lidé možná ani netouží po samotném bohatství, ale po tom, co toto bohatství znamená. Jde především o možnosti, jež nabízí:
- Zkusit něco nového, když se předchozí plán nezdaří.
- Mít více času na smysluplné činnosti.
- Neomezovat se v důležitých oblastech, jako jsou vzdělání nebo bydlení.
- Mít možnost se rozvíjet díky cestování nebo studiu.
Bohatství je často špatně chápáno jako cíl, jako stav spokojenosti. Většinou je to přitom naopak - mnohdy se stává, že čím je člověk bohatší, tím je nespokojenější. Jak se tedy bohatství postavit čelem, aby bylo jeho dosažení smysluplnější a trvalejší?
1. Peníze jsou samy o sobě bezcenné
Hodnota peněz je dána pouze tím, co si za ně lze pořídit. Nejde o konečný produkt. Jsou určeny k tomu, abychom je dávali dále, investovali, odkládali na horší časy či podporovali něco, co má pro nás význam. Peníze jsou určeny k výměně, ne k hromadění.
"Peníze jsou jako láska. Pomalu a bolestivě zabíjejí toho, kdo je odepírá ostatním, a vlévají život tomu, kdo je dává těm, které miluje." - Khalil Gibran
2. "Smart money" nespěchají
Nejlepší portfoliomanažeři zpravidla svá rozhodnutí dobře zvažují, přece jen mají ve správě cizí peníze. Při sledování filmů o Wall Street to možná vypadá jinak, ale tyto snímky nejsou o investování, ale o spekulacích. Dobrá investice zraje jako víno, není závislá na jedné události nebo úspěšném produktu a za svůj "život" zaznamená mnoho vzestupů i pádů.
"Naše oblíbená doba držení akcií je navždy." - Warren Buffett
3. Vydělávání peněz je nuda
Média často nabízejí dramatické příběhy s dobrým koncem, ale jde spíše o výjimky. Většinou je vydělávání peněz asi takovou adrenalinovou jízdou jako závody šneků. Jde o pomalý proces, který by měl postupovat k dlouhodobému cíli. Nejdříve se investuje, pak se inkasuje dividenda, která se opět investuje. A tak stále dokola. Žádný adrenalin, žádné rychlé peníze.
4. Peníze znamenají odříkání
Je spousta pokušení, která poutají naši pozornost a lákají naše peníze. Naučit se odmítat věci, které nejsou v životě nejdůležitější, je cesta k úspěchu. Je naopak dobré kývat na věci, které mají v životě smysl. Nejprve si musíme stanovit cíle, abychom je následně mohli sladit se svými investicemi.
"Naučte se říkat ne tomu, co je dobré, abyste mohli říct ano tomu, co je nejlepší." - John C. Maxwell
5. Peníze potřebují přípravu
Pokud chceme být v něčem dobří, musíme tomu věnovat čas. Když nemáme čas a vůli se o penězích a jejich vydělávání (a investování) naučit maximum, musíme si určit jasné cíle a hodně věcí zautomatizovat. Je samozřejmě složité věci automatizovat, když jim nerozumíme na 100 %, dochází tedy k chybám. A proto je důležité znát alespoň základy a stanovit si co nejpřesněji své cíle a kroky potřebné k jejich dosažení.
"Bohatství je z velké části výsledkem chování." - John Jacob Astor
6. Peníze vyžadují podporu
I když se naučíme základy, změníme své návyky a rozhodneme se, které cíle jsou pro nás prioritní, nebude to nic platné, pokud se budeme obklopovat lidmi, kteří nás v tom nepodpoří. Nejde ani tak o to, zda jsou lidé kolem nás špatní; naše prostředí je silně ovlivňováno tím, jak se cítíme, jak myslíme a jak se chováme. Často přitom zjistíme příliš pozdě, že je něco špatně. Někdy je proto dobré udělat tlustou čáru a zbavit se lidí, kteří by nám mohli v dosahování cílů překážet (jakkoli ta věta svádí k velice nekompromisní interpretaci).