US MARKETOtevírá za: 2 h 19 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Český pohled: Já ne, to ten druhý utrácí příliš!

Češi příliš nevěří ve schopnost svých partnerů hospodařit s penězi. Podezřívají své protějšky ze zbytečných výdajů. Nedůvěra jde často tak daleko, že svým drahým polovičkám nejsou ochotni vůbec půjčit peníze. Vyplývá to z průzkumu Poštovní spořitelny.

Ženy i muži se shodně domnívají, že jejich drahé polovičky za zbytečnosti utratí dvakrát více než oni sami. Typicky 19 % žen svým partnerům vyčítá zbytečné výdaje za cigarety, naopak podle 15 % mužů jejich partnerky utratí příliš za oblečení.

Zajímavé je, že lidé jsou přísní i vůči sobě. Často si vyčítají výdaje, které jejich partnerkám a partnerům ve skutečnosti vůbec nevadí. Například třetina dotázaných se shoduje, že utratí příliš peněz za jídlo, přičemž jejich partneři jsou v tomto ohledu spořivější. Jako přehnané lidé často hodnotí i částky, které sami zaplatí za zábavu s přáteli.

Nedůvěra lidí v to, jak jejich partneři spravují své finanční záležitosti, se neodráží jen v kritice zbytečných výdajů. O tom, že lidé mají pochyby o schopnostech svých partnerů hospodařit s penězi, vypovídá i jejich značná neochota půjčit své drahé polovičce peníze. Každý pátý muž by své partnerce vůbec nepůjčil, stejnou neochotu vyjádřilo dokonce téměř 28 % žen.

Ochota lidí půjčovat svým partnerům se výrazně mění s věkem. Zatímco lidé mladší 29 let by partnerovu žádost o dočasnou finanční výpomoc odmítli jen v 17 % případů, stejné prosbě by nevyhověla třetina respondentů starších 60 let.

"Stále častěji se setkáváme se zvyšující se nejistotou ve vztazích a snižující se vzájemnou důvěrou partnerů. Platí to jak pro vztahovou rovinu ('není jistota, že spolu zůstaneme'), tak v oblasti financí ('nemůžu ti věřit, že neohrozíš naše zdroje'). Dělení na 'moje' a 'tvoje' se v takových podmínkách zdá být bezpečnější variantou než 'naše', byť za to platíme daň ve formě určité osamělosti," říká psycholožka Martina Jirovská z Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy.

Podobný vývoj sleduje i její kolega psycholog Petr Šmolka. "Sotva pár let je u nás možnost uzavírat předmanželskou majetkovou smlouvu. Na počátku byl uchazeč o ni považován za nedůvěřivého exota, nyní ji již uzavírá zhruba pětina snoubenců. Což také o něčem vypovídá," dodává.

Výzkum Poštovní spořitelny mapuje postoje a zkušenosti české veřejnosti v oblasti osobních financí. Sběr dat proběhl v průběhu února 2018 formou on-line dotazování na vzorku 1 509 respondentů ve věku 15 a více let.

Zdroj: Poštovní spořitelna

Česká republikaFinanční gramotnostMezilidské a pracovní vztahyOsobní spotřebaPeníze
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika