8 finančních témat, která vám zachrání manželství

Uprostřed svatebních příprav je snadné zapomenout na detaily. Výběr jídla, hudby, pozvánky pro všechny hosty - to vše hraje pro úspěch nejdůležitějšího dne v životě mnoha lidí obrovskou roli. Aby vám však manželství klapalo, je dobré si otevřeně promluvit o společných financích. A až pak do toho prásknout.
"Peníze jsou jednou z hlavních příčin rozpadu manželství. Důvodem je podle mě neschopnost lidí si o tomto ožehavém tématu upřímně promluvit. Většinou za to může rozdílná výchova v rodině. Někde jsou peníze tabu, někde problém, někde je rodinný rozpočet na denním pořádku," říká Cathy Norris, finanční poradkyně v Ameriprise Financial Services.
Ať už se o penězích bojíte mluvit, nebo ne, je následujících osm tipů určených pro všechny, kdo chtějí vést společné finance v klidu a bez hádek.
1. Máš dluhy?
Dluhy může mít každý. Ať už se jedná o dluh na kreditní kartě, o studentskou půjčku, nebo leasing na auto. V diskuzi s partnerem nevynechejte nic. Důvod je jednoduchý. Jakékoli dluhy ovlivňují vaše měsíční peněžní toky.
Pokud navíc máte se svou drahou polovičkou určité finanční cíle, je nezbytně nutné vědět, kolik toho musíte splatit.
2. Budeme investovat spolu?
Pokud má jeden z manželů účet u obchodníka s akciemi nebo například vlastní nemovitost, není nejlepší slučovat účty nebo se o aktiva jakkoli dělit. V případě rozpadu manželství je téměř nemožné aktiva spravedlivě rozdělit.
Pokud je váš partner ten pravý, tak se s vámi o zisky z investic rád podělí. Pokud na tom ovšem jeden z dvojice trvá, není problém začít investovat a založit si u makléře společný účet.
Gender v investování: Potřebují ženy speciální portfolia?
3. Kdy budeme mít děti?
Tuto otázku si pokládá každý manželský pár. Krom krásných chvilek obnáší otázka i dilema: Co to udělá s naším rodinným rozpočtem?
Děti stojí hodně peněz. Je proto důležité si naplánovat určitou finanční zátěž na několik let dopředu. Pokud musíte koupit byt nebo auto, není vysloveně moudré si plánovat dítě. U rodin s napjatým rozpočtem musí jít tyto jinak nutné výdaje stranou.
"Lidé nad tím většinou nepřemýšlí, protože se jim to připadá jako vzdálená budoucnost. Pokud je však těhotenství neplánované, může zaskočit nejen rodiče, ale i jejich účty," dodává Cathy Norris.
4. Kdo bude platit účty?
Ve většině rodin je to úkol jednoho člověka. Hlavně pak na toho s největší účetní disciplínou.
Podle odborníků je nejlepším způsobem zavedení "měsíčních balíčků", ze kterých se platí veškeré účty. Disciplínu by měli mít oba manželé, přispěje to rovnováze ve vztahu.
5. Budeme mít rozdělné bankovní účty?
Jen proto, že sdílíte lože a střechu nad hlavou, ještě nemusíte mít i společný bankovní účet. I když to může znít zvláštně, mnoho manželských poradců doporučuje ponechat účty rozdělené.
Jan Šimek: Jak se pozná dobrý finanční poradce?
6. Jakou máš platební historii?
Otázka nanejvýš důležitá. Na vaší schopnosti splácet účty a půjčky z minulosti závisí přístup bank k vašim budoucím půjčkám. Banky se i podle vaší platební schopnosti rozhodují, jakou úrokovou sazbu vám nabídnou.
7. Kdo utrácí, kdo spoří?
Odpověď na tuto otázku asi oba manželé tuší. Je však nutné si ve společném vztahu nastavit filozofii spoření a utrácení.
Připravte se na problémy v obou směrech. Pro někoho je totiž chorobné utrácení, nebo naopak spoření, vrozenou věcí. Už z tohoto důvodu je nutné v této otázce přistupovat nenásilně a s chladnou hlavou. Hlavní je nastavit tento "systém" dlouhodobě.
8. Jaké máme cíle?
Sdílet finanční priority a vytyčit si cíle je jedním ze základních pilířů společného finančního fungování. Souvisí s tím řada nepříjemných výdajů, na druhou stranu mohou být i velmi příjemné. Ano, můžete splácet hypotéku 20 let, ale zároveň si můžete spořit na vysněný dům nebo zážitek.
Pro jakýkoli z cílů je nutné si vymezit určité procento ze společných měsíčních příjmů a ukládat je na zvláštní účet.
Pokud se z jakéhokoli důvodu nemůžete shodnout, přichází v úvahu kompromisy, pak priority (sestupně podle důležitosti). Možná pak nebudete vlastnit jachtu, ale můžete například ušetřit svým dětem na školné.
Zdroj: CNBC