Komodita nade všechny? Světová vodní krize prověří lidskou soudržnost

V Evropě sice (zatím) nepociťujeme nedostatek vody, v jiných oblastech světa je tomu ovšem jinak. Problémy s pitnou vodou na celém světě sužují zhruba 1,6 miliardy lidí. Podle predikcí by nedostatkem životodárné tekutiny měly v roce 2025 trpět dvě třetiny světové populace a situace se bude dále zhoršovat. Války se v budoucnu nebudou vést o ropu, ale o vodu.
Světová poptávka po vodě se v uplynulém století zečtyřnásobila. Tempo jejího růstu se přitom nezpomaluje, spíše naopak. Globální problém nedostatku vody se bude zhoršovat zejména z těchto 3 důvodů:
1. Populace roste, a to nejvíce právě v oblastech s nedostatečnými zásobami vody. V roce 2030 čínská poptávka po vodě převýší poptávku o 25 %. Indii dojde voda kolem roku 2050.
2. Světové zásoby vody postupně omezuje globální změna klimatu. Za posledních 100 let se v některých oblastech dramaticky zhoršují problémy se suchem. Největší světové toky čelí úbytku vody a v arabském světě již dnes dochází k vytěžení (neobnovitelných) podzemních vodních zdrojů.
3. Ekonomický růst implikuje vyšší spotřebu vody. Čím bude svět rozvinutější, tím bude více žíznit.
Nejvíce vody na osobu spotřebují Američané. S rozvojem dalších regionů se bude spotřeba dále zvyšovat.
Pokud bychom se zaměřili na čistou spotřebu vody, doveze Evropa miliardy kubických metrů vody ročně.
40 % afrických a indických dětí trpí kvůli nedostatku pitné vody a stravy zdravotními obtížemi a poruchami růstu.
Dá se proto očekávat, že se v budoucnu povedou o vodu povedou válečné konflikty. Asijské veletoky jsou z velké části napájeny z himálajských ledovců. Riziko ozbrojených střetů proto hrozí nejvíce v Bangladéši, Indii, Indočíně a Pákistánu.
Galerie: Která odvětví budou z vyšší poptávky po vodě profitovat?
Zdroj: Business Insider