US MARKETOtevírá za: 1 h 6 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Proč zdražuje benzín u pump? Zeptejte se svého centrálního bankéře

V posledních letech se pravidelně objevují zasvěcené komentáře analytiků zdůvodňující růst ceny ropy. V poslední době se s nimi znovu roztrhl pytel. Horké téma, protože 40 korun za litr benzínu nemůže nechat v klidu nikoho, kdo jezdí autem. Slýcháme, že je růst ceny ropy z velké části dílem očekávání útoku na Írán v příštích týdnech až měsících. Vzpomínám si na rok 2007, kdy častým zdůvodněním byly útoky rebelů na ropovod v Nigérii. Není to ve skutečnosti trochu jinak?

Petr Fiala
Petr Fiala
29. 8. 2012 | 9:00
Ropa

Nechci zpochybňovat význam případného útoku na Írán, to by byla skutečně událost, která by mohla s cenami zamávat, ale není růst ropy spíše pravidlem spojeným s jiným fenoménem? Není náhodou dán aktivitami největších centrálních bank?

Na růstu ceny se podílí více faktorů. Když pominu různé více či méně pravděpodobné náhodné události (útok na Írán), je to především sezónní faktor daný cyklickým vývojem ekonomických aktivit na severní polokouli během roku. Směrem k létu ekonomická aktivita sílí, v létě nastává čas dovolených a největších přesunů lidí. Spotřeba pohonných hmot v létě kulminuje. Tento faktor je přirozený, protože zvýšená poptávka po ropě vede k růstu její ceny.

Graf 1: Sezónní vliv na cenu ropy

Nahoře je průměr ceny (v % kumulativně) za poslední čtyři dvouletá období, dole je aktuální vývoj ceny od září 2010. Cenový vývoj v zásadě odpovídá, je pouze momentálně o 3 měsíce posunutý.

Dostávám se k ještě důležitějšímu faktoru. Domnívám se, že vysoké ceny u pump mají na svědomí centrální bankéři. **Modrý plošný graf znázorňuje objem operací americké centrální banky Fed na volném trhu. Tedy REPO operace a security lending. Pomocí těchto operací ovlivňují centrální banky množství peněz v ekonomice a ceny aktiv. Červenou linií je zobrazena cena ropy.

Nahoře je pak korelace mezi cenou ropy a operacemi Fedu. Za 1 500 dnů průměrná korelace 0,74. Tím je řečeno vše. Fed si pohrává s cenami ropy (a aktiv obecně), jak potřebuje. A není v tom sám. Momentálně, jak je vidět z grafu, aktivita Fedu polevila, ale jak všichni víme, byla bohatě nahrazena činností Evropské centrální banky a japonské centrální banky BOJ (která touží po tom srazit kurz JPY dolů). Připomíná to doby socialismu u nás, kdy se plánovaly pětiletky. Dnes si politici, bankéři a vlivní lobbisté plánují, jak by se kapitálové trhy ve světě měly vyvíjet. O svobodném volném trhu nemůže být řeč.

Výhled cen ropy a benzínu v příštích měsících

Výhled cen ropy a benzínu v příštích měsících

Další graf ukazuje pozice spekulantů u ropy a benzínu. Velmi často se v novinách dočtete nářky bankéřů a politiků na spekulanty, že by bylo potřeba jejich aktivity omezit. Přitom hlavní díl viny leží z již uvedeného důvodu právě na centrálních bankách řízených politickými zájmy nejmocnějších finančních rodin a korporací, které k tomu využívají právě politiky. Spekulanti nedělají nic jiného, než že brání svůj kapitál před znehodnocením inflací.

Graf 3: Nákupní pozice spekulantů u ropy a benzínu - absolutní hodnoty

Jakmile začne centrální banka zásobovat trh likviditou, zvýší se inflační očekávání investorů a spekulanti v důsledku toho nakupují ropu i benzín na futures trzích. Proto cena ropy a benzínu roste.

Poslední graf ukazuje závislost akciového trhu na aktivitách Fedu. Modře jsou operace Fedu, červeně je znázorněn certifikát IWM představující akciový index Russel 2000, tedy 2 000 menších společností z amerického trhu. Korelace za poslední tři roky je 0,72 (tedy velmi vysoká).

Až se budete zase někdy divit, proč je benzín tak drahý, vzpomeňte si na centrální bankéře a politiky, kteří to ovlivňují v zájmu mocných. Je to jejich dáreček voličům. Jsem zvědavý, zda se někdy objeví nějaký politik, který nabídne voličům zrušení těchto centrálních plánovacích socialistických jednotek, které dle mého názoru škodí lidem.

Bill Fleckenstein: Trh se vzbouří proti centrálním bankám a přijde revoluce

Bill Fleckenstein: Trh se vzbouří proti centrálním bankám a přijde revoluce

FedPohonné hmotyRopa
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa