Zažije zlato další růstový rok? Tyto faktory aktuálně hovoří v jeho prospěch

Zlato za sebou má úspěšný rok. Ze zhruba 1 600 USD za trojskou unci se loni vyšplhalo až nad 2 000 USD a prosinec zakončilo kolem 1 900 USD. Investoři kov kupovali kvůli mimořádné nejistotě spojené s pandemií covidu-19. Svět díky vakcínám sice v závěru roku získal naději na relativně brzký návrat k normálu, ve prospěch zlata by ale i v roce 2021 měla hrát celá paleta faktorů.
Světová rada pro zlato upozorňuje mimo jiné na masivní podpůrné programy vlád po celém světě. Ty sice investoři přivítali s nadšením, s postupujícím časem a přetrvávající slabostí ekonomik ale začínají vnímat i rizika spojená s financováním těchto mimořádných opatření.
Podpůrné programy by také měly podle analytiků tlačit výše inflaci a rizikem hrajícím ve prospěch žlutého kovu jsou podle Světové rady pro zlato i vysoké valuace akcií, především ve Spojených státech, jež nutí investory k širší diverzifikaci portfolií.
Světová rada pro zlato rovněž upozorňuje, že cena žlutého kovu má tendenci růst s tím, jak se zvyšuje objem peněžní zásoby. Tisk peněz předními centrálními bankami (Fed, ECB, Bank of Japan) a celkově uvolněná měnová politika by tak měly tlačit cenu zlata i v příštích měsících výše.
Poptávku po kovu by v letošním roce mělo podporovat také zlepšení ekonomické situace na rozvíjejících se trzích, především v Číně a Indii, kde je ve velkých objemech tradičně poptávají spotřebitelé. Světová rada pro zlato očekává i pokračování poptávky ze strany centrálních bank, byť v loňském druhém pololetí polevil dlouhotrvající trend silných čistých nákupů kovu měnovými autoritami.
"Zlato by mělo zažít další úspěšný rok, i když dynamika růstu jeho ceny zřejmě bude výrazně slabší než v roce 2020. Rizikem zůstává pandemie covidu-19, jež by podle našeho alternativního scénáře mohla dále zhoršit situaci spotřebitelů, a tedy snížit jejich poptávku," shrnuje svůj aktuální výhled Světová rada pro zlato.
Zdroj: World Gold Council