Kendrick (Standard Chartered): Když USA nevyřeší dluhový strop, bitcoin může vyskočit o 70 %. Za rok a půl je ve hře hladina 100 000 USD

Americký federální rozpočet se rozpíná a vládní dluh USA v nejbližších týdnech až měsících (opět) může narazit na takzvaný dluhový strop, tedy na úroveň, kterou Kongres postupně posouvá, aby největší světová ekonomika mohla čerpat dluhový doping. V minulosti se již několikrát stalo, že si politici dali s dohodou na navýšení limitu na čas, a v současnosti i proto zatím akciový ani dluhopisový trh nevykazují známky výraznější nervozity, ministryně financí Janet Yellen nicméně varovala, že stropu může být dosaženo již v červnu. Pokud by ale nervozita stoupala, podle Geoffa Kendricka z banky Standard Chartered by to mohlo výrazně zvýšit zájem o bitcoin.
Geoff Kendrick je hlavním měnovým analytikem banky Standard Chartered. Možný náraz do dluhového stropu by podle něj mohl v horizontu několika měsíců vyústit až v neschopnost USA splácet své závazky (po dosažení dluhového stropu vládní výdaje automaticky přejdou do jakéhosi úsporného režimu, v rámci kterého se postupně přestávají financovat některé federální agentury a provozy, až nakonec je na řadě případné nesplácení dluhů). Podle Kendricka jde o scénář, který má sice malou pravděpodobnost, ale potenciálně obrovské dopady.
Investoři by nicméně v takovém případě hledali útočiště mimo americký dolar. A vedle "klasiky" v podobě zlata by sáhli po bitcoinu, míní Kendrick. "Cena bitcoinu by mohla rychle vystřelit až o 20 000 USD, tedy zhruba o 70 % výše oproti současné úrovni," říká analytik, podle kterého má největší kryptoměna solidní historii, pokud jde o výkonnost v obdobích ekonomických problémů. Částí investorů i širší veřejnosti je pak vnímána jako útočiště před problémy standardních měn.
Americká ministryně financí Janet Yellen tento týden varovala, že dluhového stropu (aktuálně 31,4 bilionu USD) může být dosaženo již začátkem června, tedy podstatně dříve, než se dosud čekalo. Během léta by tak Spojeným státům hrozil default (nesplácení vládních dluhopisů), což by vyvolalo paniku na globálních trzích. Yellen zmínila, že by selhání bylo pro americkou ekonomiku katastrofou, způsobilo by výrazný růst nezaměstnanosti, druhotnou platební neschopnost firem a vyšší sazby na podstatně delší dobu.
Američtí republikáni ve Sněmovně reprezentantů a Bílý dům a demokraté obecně mají zatím k dohodě o zvýšení dluhového stropu daleko. Výnosy krátkodobých vládních dluhopisů USA, například tříměsíčních, tak v poslední době opět vzrostly. Tyto cenné papíry budou splatné právě v době, které by se červnová nedohoda bezprostředně dotkla.
Prudce také vzrostly ceny CDS, tedy de facto pojištění proti nesplácení.
Růst cen CDS v posledních dnech akceleruje.
Bitcoin v posledních týdnech atakuje hladinu 30 000 USD, nadále je ovšem hluboko pod historickými maximy z podzimu 2021. Letos patří největší kryptoměna k tržním hvězdám se ziskem kolem 75 %. V březnu zájem o něj podpořily pády dvou amerických bank a obecně obavy o kondici finančního sektoru.
Geoff Kendrick bitcoinu celkově věří. Argumentuje mimo jiné pokračujícími bankovními turbulencemi, dalším plánovaným halvingem kryptoměny nebo očekávaným koncem zvyšování sazeb Fedu. Selhání jednání o navýšení dluhového stropu by podle něj býčí scénář pro bitcoin jen podtrhlo. Zmíněných +20 000 USD by pak podle Kendricka nejspíše nebylo konečnou. "Ačkoli je v ekonomice a na trzích stále hodně nejistoty, myslím si, že bitcoin do konce roku 2024 může atakovat nejen nová historická maxima kolem 70 000 USD, ale dokonce i hladinu 100 000 USD," uzavírá.
Zdroj: Standard Chartered