Bitcoin i zlato jsou nejdražší v dějinách
Zlato i "digitální zlato“ (jak se někdy bitcoinu přezdívá) jsou nejdražší v dějinách. Děje se tak částečně i kvůli obavě z bobtnajícího amerického dluhu a reálné možnosti mít opět Donalda Trumpa v Bílém domě.
Tyto dny jsou na světových burzách věru nebývalé. Prakticky v jeden moment se totiž na historickém cenovém rekordu ocitají jak zlato jako takové, tak také "digitální zlato 21.století“ neboli nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna světa. To je trochu paradox. Má se totiž často za to, že bitcoin do značné míry vytěsňuje zlato z piedestalu nejvyhledávanějších aktiv sloužících coby uchovatel hodnoty. Jestliže se tedy daří bitcoinu, mělo by to – alespoň papírově – značit, že zlatu se moc valně nepovede. Když totiž investoři sází na bitcoin coby uchovatele hodnoty, zbyde jim méně peněz na to, aby investovali do zlata, případně dokonce ze zlata své peníze přesunou do bitcoinu. A naopak, daří-li se zlatu, měl by ostrouhat bitcoin. Nabízí se tedy hypotéza do jisté míry inverzního vztahu mezi oběma aktivy.
Právě proto jsou tyto dny pro někoho možná až paradoxní. Investoři totiž dále navyšují již tak objemné investice jak do zlata, tak zároveň do bitcoinu. To může znamenat, že se budoucnosti obávají natolik, že se zajišťují investicí nikoli jen do jednoho, ale hned do dvou, ba třeba i více aktiv sloužících coby uchovatel hodnoty. Bitcoin dnes pokořil svůj páteční historický cenový rekord, když se během pondělního obchodování prodával za více než 71 800 dolarů.
Bitcoin může pohánět (vedle dalších příznivých okolností na současném kryptoměnovém trhu jako jsou například blížící se halving či nedávno schválená bitcoinová spotová ETF) právě obava z dalšího geopolitického vývoje. Ta ostatně přispívá i k růstu ceny zlata samotného. Drahý kov v minulém týdnu poprvé v historii překonal hranici 50 000 korun českých za troyskou unci. Za výrazným růstem ceny zlata stojí právě geopolitické napětí, ale konkrétněji třeba i obava z "neřízené střely“ Donalda Trumpa zpět v Bílém domě. Po jeho několik dní starém úspěchu v primárkách trhy sází na další růst ceny zlata. Historicky rekordní ceny proto dosáhlo nejen v korunách, ale i v americké měně – v pátek stála unce rekordních bezmála 2 200 dolarů za troyskou unci.
Růst ceny zlata ovšem podporují také jeho nákupy v podání centrálních bank zemí, které se v čase napjaté geopolitické atmosféry, v lecčems připomínající studenou válku, snaží omezit svoji závislost na dolaru. Jde například o Čínu, Indii, ale třeba i Turecko. S nevypočitatelným Trumpem v Bílém domě by tato atmosféra nejspíše ještě zhoustla.
Přidávají se ale také krátkodobé spekulace a kalkulace. Zejména obava z propadu akciových trhů v USA. Slabá data k výkonu tamního zpracovatelského průmyslu, zveřejněná koncem předminulého týdne, která by takový propad mohla pomoci přivodit, znovu podporují sázky investorů spíše na dřívější snižování úrokových sazeb.
Jak zlato, tak bitcoin nepochybně těží z houstnoucího geopolitického napětí, ale to naštěstí není jediný důvod jejich aktuálního vzestupu k cenovým rekordům.
Zdroj: TRINITY BANK