Ani průšvih, ani raketa aneb Jak je na tom bitcoin pár týdnů po halvingu?

Cena bitcoinu se v očekávání dubnového halvingu vyhoupla na nová rekordní maxima, po samotném snížení odměny pro těžaře kryptoměny na polovinu (a tedy zpomalení emise nových "mincí") se svezla níže, aby v červnu opět zdolala hladinu 70 000 USD. Jak si stojí současný vývoj ve srovnání s předchozími třemi obdobími po halvingu?
Na grafu je současný vývoj (bez posledních zhruba deseti dnů) vlevo dole zobrazený oranžovou linkou. Zatím z něj samozřejmě nelze nic moc vyčíst, z prvních několika týdnů po halvingu je ale jasné, že se trh nezbláznil ani jedním směrem. Kdo čekal něco výjimečného, je možná zklamaný.
Je ale potřeba poznamenat, že historicky se opravdu velké věci začínaly dít zpravidla až několik měsíců po technickém a předem jasně definovaném zpomalení emise nových bitcoinů do systému. Takže trh má ještě čas.
Kdyby se kurz bitcoinu měl vyvíjet v souladu s předchozími třemi cykly, měl by se do příštího halvingu dostat minimálně na 140 000 USD, prostor k růstu by mohl být až někam 4 500 000 USD. Výhled šesticiferné dolarové ceny do konce roku každopádně nepůsobí nijak přitažený za vlasy.
Je ale potřeba mít na paměti, že nejenže změny v emisi nových "mincí" jsou s každým dalším halvingem menší, ale také že trh s bitcoinem se výrazně změnil. Z něčeho, co fanoušci drželi za každou cenu, se postupně stal celkem běžný investiční instrument (díky různým derivátům, naposledy letos spotovým ETF) s výrazně lepší likviditou, ale také s podstatně nižší volatilitou.
Zdroj: Ecoinometrics