US MARKETOtevírá za: 9 h 57 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

EUR/USD, ropa a zlato (s bonusem od Gundlacha a Dalia): Co naznačuje technická analýza?

Technická analýza měnového páru EUR/USD a cen ropy Brent a zlata, jejímž autorem je analytik Roman Sedmera z České spořitelny. Tentokrát výjimečně doplněná názory dvou výsostných tržních guruů na další možný vývoj ceny zlata.

EUR/USD

  • lokální maximum: 1,191
  • lokální minimum: 1,129
  • 20denní klouzavý průměr: 1,168
  • 50denní klouzavý průměr: 1,148
  • 200denní klouzavý průměr: 1,110

Silná data z amerického trhu práce vyvolala mírnou korekci. Eurodolar klesl pod 20denní průměry. Ichimoku indikuje hranici podpory na 1,171. Nejsilnější podporou zůstává spodní linie trendového kanálu. MACD překřížila svou signální linii a začala klesat. RSI je v polovině cesty k 50bodové hranici, SMI také klesá. Bollingerovo pásmo se zužuje, což může být předzvěst většího cenového pohybu. Měnový pár v rámci svého vzestupného trendového kanálu zažil mírnou korekci níže, blízkost silných podpor ale naznačuje, že by již neměl dále klesat.

Ropa Brent

  • lokální maximum: 53,33
  • lokální minimum: 44,81
  • 20denní klouzavý průměr: 51,18
  • 50denní klouzavý průměr: 50,24
  • 200denní klouzavý průměr: 50,72

Cena ropy se po většinu týdne pohybovala do strany v intervalu vymezeném podporou na 51,6 a rezistencí na 52,93, kterou ve čtvrtek prorazila, ale opět se pod ni vrátila. Přestože se MACD nachází velice vysoko, pokračuje v růstu. RSI vstoupil do pásma překoupenosti a také SMI a OBV rostou. Bollingerovo pásmo nenaznačuje změnu trendu. Technické indikátory ukazují na býčí náladu na trhu. Další rezistence se nacházejí na 53,61 a 55, nedomníváme se ale, že by černé zlato bylo schopné dosáhnout na vyšší hodnoty (nad 55), což potvrzují i námi sledované indikátory, které jsou nyní poměrně vysoko.

Zlato

  • lokální maximum: 1 282
  • lokální minimum: 1 217
  • 20denní klouzavý průměr: 1 259
  • 50denní klouzavý průměr: 1 252
  • 200denní klouzavý průměr: 1 245

V reakci na sílící napětí mezi USA a Severní Koreou zlato skokově posílilo a překonalo rezistenci na 1 274. MACD chytila druhý dech, RSI míří do pásma překoupenosti a také SMI roste. Složitost konfliktu bude nejspíše živit zlato i v následujících dnech. Pokud by žlutý kov nedokázal překonat rezistenci na 1 288 až 1 296, došlo by k vytvoření trojitého vrcholu (nutný odraz od rezistence), což by věstilo sešup níže. Pro další vývoj bude rovněž klíčové, jakým směrem zlato opustí vlajkovou formaci.

Jeffrey Gundlach z DoubleLine Capital na Twitteru uvedl, že se na grafu ceny zlata vytvořila formace šálku s ouškem slibující výrazný růstový potenciál.

Neuvedl sice, jaký časový horizont má na mysli, ovšem redaktoři serveru Business Insider si dali tu práci a v grafu jej vypozorovali. Uvedená formace znamená, že kurz vyšplhá na předchozí maximum, ale nepřekoná je, aby se na stejnou úroveň dokázal vrátit za daleko kratší dobu než v prvním případě. Formace vzniká proražením nad maximum.

Podle Raye Dalia z Bridgewater Associates míra geopolitického rizika i kvůli provokacím KLDR a reakcím Donalda Trupa roste, a to v prostředí, které bylo po řadu měsíců prosté výraznější volatility. Investoři by proto měli zvážit (pokud tak již neučinili) 5-10% alokaci portfolia do zlata. Vedle dvojice Kim & Donald Dalio ve svém aktuálním příspěvku na LinkedInu vypíchl i opětovně rostoucí riziko nezvýšení dluhového stropu v USA.

Poznámka: Údaje jsou aktuální k 10. srpnu 2017 během dne.

Zdroj: Česká spořitelna

Analytici ČSEUR/USDForex (FX)GeopolitikaInvestiční guruKomodityRoman SedmeraRopaRopa BrentSeverní Korea (KLDR)Technická analýzaZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa