US MARKETOtevírá za: 0 h 23 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Náklady na bydlení: Téměř pětina českých domácností nalije do střechy nad hlavou až 75 procent svých příjmů

Jaká je finanční kondice domácností, které v současnosti splácejí hypotéční úvěr? Jak se říká, člověk míní, život mění. V době čerpání hypotéčního úvěru se vyvíjí vše podle plánu pouze u necelých 30 % Čechů.

Na bydlení ve vlastním Češi tradičně dají. Podle Eurostatu patří Česko k zemím, kde vlastní bydlení výrazně převažuje, vlastnickou formu volí 79 % obyvatel České republiky. Například v Rakousku a Německu je přitom lidí, kteří bydlí naopak v nájmu, téměř polovina.

Je to dáno jak naším tradičním pohledem na vlastnictví, tak nedostatkem nájemního bydlení a snahou zajistit se vlastnictvím nemovitosti na stáří. Ceny nemovitostí jsou však v Česku vzhledem k příjmům vysoké, a tak je nejsnazší cestou k bydlení ve vlastním hypotéka. Na konci roku 2021 a zejména v první polovině loňského roku ovšem došlo k prudkému růstu sazeb hypoték, což na klienty dopadá nejen při podpisu smlouvy, ale také v době konce fixace úrokové sazby. Podle Swiss Life Hypoindexu se přitom průměrná sazba hypoték zvýšila od května 2021 do května 2023 z 2,40 % na 6,32 %.

Sen o vlastním bydlení se řadě Čechů prodražil. A nejde jen o náklady na splácení hypotéky, zvýšily se i náklady v dalších oblastech (energie, potraviny, oblečení, služby). Rodiny zatížené splátkou hypotéky tak musely tváří v tvář růstu dalších výdajů začít výrazně omezovat spotřebu. Nepříjemná situace je to samozřejmě pro ty, kteří šli do hypotéky "na doraz" bez větší finanční rezervy a bez komplexního finančního plánu, který by jim otevřel oči a ukázal, zda je splácení úvěru v jejich finančních silách.

Ve výzkumu na reprezentativním vzorku české populace splácející úvěr na bydlení proto padla otázka na to, jak se lidem s hypotékou žije. Potvrdilo se, že pokud se do hypotéky vrhli bezhlavě, bez konzultace s odborníkem a bez komplexního pohledu na své současné i budoucí finance, začali mít v řadě případů problém.

Náklady na bydlení ukusují velký díl z rozpočtu

Výdaje na bydlení – včetně například splátky úvěru na bydlení i další pravidelné platby, jako jsou příspěvky do fondu oprav, vodné a stočné, zálohy na energie, pojištění a podobně – patří v průměrném rodinném rozpočtu k těm největším. Podle výsledků výzkumu agentury Ipsos vynaloží na úhradu těchto nákladů na bydlení méně než třetinu svých příjmů 27 % domácností, více než polovina domácností musí ze své peněženky na tyto náklady utratit něco mezi třetinou a polovinou veškerých měsíčních příjmů. Alarmující situace je pak u 18 % domácností, které na tyto náklady vynaloží 50-75 % svých příjmů.

Ohrožené domácnosti, které na bydlení vynaloží více než polovinu svých příjmů, najdeme nejčastěji v Libereckém (28,6 % domácností v tomto kraji), Zlínském (28 %) a Olomouckém (27,3 %) kraji. Respondenti, kteří za platby související s bydlením vydají měsíčně 50-75 % svých příjmů, pak bydlí nejčastěji ve městech do 5 000 obyvatel (43 %), mají výuční list a jsou ve věkových kategoriích 18-26 let (27 %), 27-35 let (20,8 %) a 36-44 let (23 %).

Domácnosti musí častěji šetřit

Prudký nárůst inflace v loňském roce a zvýšení cen se nejvíce dotkly domácností, které měly vinou nákladů na bydlení i tak napjatý rozpočet. Podle výzkumu růst výdajů v rodinném rozpočtu v roce 2022 pocítilo, ale nemuselo nijak snížit své výdaje, 41 % domácností. Třetina z nich však již musela začít šetřit, aby vše kolem bydlení poplatila. Ale zvládají to. I přesto 13 % domácností ovlivnil dramatický růst výdajů natolik zásadně, že vyjdou jen tak tak nebo odpovídají v pochybách ("nevím, zda letos vše zvládnu řádně poplatit").

Nejohroženějších 13 % domácností v rámci České republiky, kterých se makroekonomický vývoj v posledním roce dotkl zásadně, pochází z Libereckého kraje (23,8 %), Olomouckého kraje (18,2 %) a Moravskoslezského kraje (17,3 %).

Respondenti, které růst výdajů ovlivní zásadně a vyjdou "jen tak tak", případně nevědí, zda letos zvládnou vše platit, mají základní vzdělání (24 %) a bydlí v malých městech s maximálně tisícovkou obyvatel (17 %). Aktuálně jde o nejohroženější skupinu z hlediska schopnosti splácet závazky spojené s bydlením a jeho financováním.

Kolik můžeme "dát bokem"?

Růst výdajů na bydlení a dalších životních nákladů se podepisuje i na snížení možnosti Čechů odložit si "něco stranou". Největší část dotázaných domácností dokázala uspořit za poslední rok méně než 15 tisíc korun (38 % domácností splácejících hypotéku). V úsporách finančních prostředků jsou přitom zahrnuty nárůsty zůstatků na bankovních účtech, prostředky naspořené do podílových fondů, stavební spoření, penzijní spoření a podobně. 15 až 45 tisíc korun uspořila necelá třetina domácností. Částku 45 až 100 tisíc korun byla schopna dát stranou necelá pětina respondentů. Jen 13 % respondentů bylo schopno uspořit více než 100 tisíc Kč.

Nejvíce peněz (nad 100 tisíc korun) se podařilo uspořit lidem ve velkých městech s počtem obyvatel nad 100 000. Je to 20 % dotázaných z těchto velkých měst (pro srovnání, u obyvatel obcí do 1 000 obyvatel to bylo jen 6 % dotázaných). Obyvatelé malých měst do 20 tisíc lidí dokázali za rok uspořit nejčastěji částku od 15 do 45 tisíc Kč.

Nejvíce peněz, přes 100 tisíc korun, se podařilo uspořit obyvatelům Prahy a Pardubického kraje (v obou 23 % dotázaných domácností). Mezi 45 a 100 tisíci korun naspořilo nejvíce obyvatel v Karlovarském, Zlínském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Částku od 15 do 45 tisíc se podařilo uspořit obyvatelům krajů Královéhradeckého, Středočeského a Vysočiny. Do 15 tisíc korun pak zbylo obyvatelům Libereckého, Olomouckého a Plzeňského kraje.

Pohotovostní rezerva

I když je rodinný rozpočet napjatý, vždy je důležité myslet na to, že může přijít neočekávaný výdaj. Proto je z hlediska udržitelnosti rodinného rozpočtu klíčové, aby byla část rodinných úspor dostupná okamžitě, maximálně do jednoho měsíce. Dlouhodobé úspory je pak v současnosti velice obtížné ubránit před dvoucifernou inflací. Vhodný poměr těchto dvou skupin aktiv je vysoce individuální a lze pouze doporučit, aby jej domácnosti konzultovaly s odborníky. Mohou se tak vyhnout řadě nepříjemných překvapení.

Dostupná finanční rezerva může mít nejčastěji formu běžného či spořicího účtu, krátkodobého termínovaného vkladu nebo likvidní investice do podílových fondů. Z rezerv v těchto instrumentech by největší část respondentů – bezmála čtvrtina – byla schopna žít tři měsíce. 22 % dotázaných domácností by pak z likvidních rezerv "utáhla" pouze jeden měsíc. Rezervy na jeden rok a více má v likvidních produktech 14 % dotázaných domácností.

I v tomto případě jsou rozdíly mezi kraji. Třetina respondentů z Královéhradeckého, Moravskoslezského a Zlínského kraje by ze své finanční rezervy vyžila pouze měsíc. Dva měsíce by to zvládli respondenti z Ústeckého kraje, tři měsíce obyvatelé Jihočeského a Olomouckého kraje a půlrok bez příjmu by utáhli respondenti z Prahy a Karlovarského kraje.

Jak dlouho by Češi žili z likvidních rezerv beze změny životní úrovně

A co si z výzkumu vzít? Určitě je potřeba se podívat na celkovou finanční situaci – jaké mám příjmy, jaký majetek vlastním, jak je zajištěn, jaké jsou mé finanční a životní cíle a jaké mohu do budoucna očekávat příjmy. A samozřejmě je důležité se podívat i na výdajovou stránku a na to, které výdaje lze případně omezit. S tím vším může pomoci finanční konzultant. Také pomůže se podívat na samotnou hypotéku, například na to, zda by ji nešlo výhodněji refinancovat. Důležité je vzít v úvahu vše komplexně a neopomenout ani takové věci, jako je pojištění majetku.

Vinou inflace letěly nahoru ceny všeho, a tak majetek, který jsme si na určitou částku pojistili před pár lety, nyní s velkou pravděpodobností není dostatečně chráněn (je podpojištěn). Pojistku je nutné aktualizovat podle současných cen. Jen tak budu moci klidně spát s vědomím, že i v případě nenadálé situace budu moci dál žít život podle svých představ. Důležitou součástí finančního plánu vedle pojištění majetku je pak také pojištění příjmů, vlivem vysoké inflace se totiž v posledních letech změnily nejen příjmy, ale i výdaje domácností a jejich majetek. Je proto důležité, aby byl zajištěn příjem i v případě nenadálých životních situací (ve formě životního pojištění, investic, finanční rezervy nebo finančního zajištění na stáří).

Průzkum Swiss Life Select byl realizován prostřednictvím Instant Research na jaře 2023 na reprezentativním vzorku respondentů ze všech krajů ČR.

Zdroj: Swiss Life Select

BydleníČeská republikaNemovitostiSpoření
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika