Vlastní bydlení vs. nájem: Co se vyplatí mladým lidem?

Mnoho mladých lidí se rozhoduje, zda bydlet v nájmu, nebo usilovat o nákup vlastního bydlení na hypotéku. Analýza dlouhodobých ekonomických trendů přitom ukazuje, že hypotéka může být výhodnější. Počáteční náklady s ní spojené jsou sice vyšší, po deseti letech se ale situace často obrací ve prospěch vlastníků. Hypotéky jsou navíc flexibilnější, než je obecně vnímáno, a vlastní bydlení je investice do budoucnosti, zejména s ohledem na inflaci a rostoucí hodnotu nemovitostí.
Otázka "hypotéka, nebo nájem" je pro mnoho (nejen) mladých lidí zásadní. Od hypotéky je přitom často odrazuje nutnost závazku na mnoho let, v podvědomí mají přitom část představu o závazku až na třicet let. To je ale mylný pocit, ve skutečnosti jsou hypotéky flexibilnější. Závazek se reálně uzavírá na dobu fixace úroků, tedy většinou na 3-10 let. Následně lze hypotéku refinancovat nebo splatit bez významných sankcí.
Vlastní bydlení je dlouhodobě ekonomicky výhodné. Při současných sazbách okolo 5 % může být splátka hypotéky zpočátku vyšší než nájem, ale již za 10 let (při průměrné inflaci 4 %) bude nájem pravděpodobně vyšší než měsíční splátka hypotéky. Hodnota nemovitostí má přitom tendenci růst s inflací, což je pro majitele ekonomická výhoda navíc.
Mladí lidé, kteří se obávají nedostatku úspor na počáteční vklad potřebný pro získání hypotéky, mohou zvolit několik strategií. Klíčové bývá spojit síly s někým dalším. Se dvěma příjmy je šance na vlastní bydlení podstatně reálnější. Pokud dvojice zatím nemá děti, může také zvážit (třeba dočasnou) práci v zahraničí, kde jsou vyšší výdělky. A samozřejmě je potřeba důsledně šetřit, každá tisícovka zájemce posouvá blíže k cíli v podobě vlastního bydlení.
Vlastní bydlení není pouze finanční rozhodnutí, je to investice do budoucnosti. Zatímco nájemné se časem zvyšuje, splátky hypotéky zůstávají stejné. Po splacení hypotéky máte vlastní střechu nad hlavou, což je neocenitelné později, zejména po odchodu do důchodu.
Zdroj: FinGO