Největší česká města: Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?

Ekonomie jako věda ráda pracuje s průměry. Víme tak nejen to, kolika let bychom se měli dožít, kolik bychom měli mít dětí, v kolika letech bychom se měli odstěhovat od rodičů nebo jak stará auta jezdí po našich silnicích, ale také to, kolik v průměru vyděláváme a kolik nás stojí bydlení. A právě dvě poslední uvedené statistiky je zajímavé postavit vedle sebe. Je průměrné bydlení dostupné lidem s průměrnými příjmy?
V Ostravě lze bydlet v nájmu (včetně dalších nákladů na bydlení) již za zhruba 40 % průměrného příjmu v dané lokalitě. Náklady na vlastní bydlení pak pro jedince s průměrným příjmem dosahují asi 48 %. V Praze ale čistě matematicky dostupnost bydlení silně pokulhává a v Brně to není o mnoho lepší.
Mzdy v České republice v uplynulém roce sice rostly, ale ne tak výrazně jako ceny nájemného. Za jistý ekonomický standard je obecně považován stav, kdy náklady na bydlení spolknou zhruba 30 % příjmů. V Praze a Brně ovšem v současnosti náklady na nájemní bydlení mohou tvořit až zhruba 50 % průměrného příjmu jedince. Náklady na vlastní bydlení jsou pak ještě výrazně vyšší.
V Brně je průměrná cena nájemného v bytě velikosti 2 + kk o rozloze 60 m² okolo 18 000 Kč měsíčně plus asi 2 500 Kč na zálohách za plyn a elektřinu. Celkové měsíční náklady na nájemní bydlení tedy v průměru dosahují 20 500 Kč.
- Průměrný čistý měsíční příjem v Jihomoravském kraji u bezdětného dospělého je přitom podle posledních dat ČSÚ 35 249 Kč. To znamená, že náklady na bydlení ukrojí z průměrného čistého příjmu 58,2 %. Jednotlivec z uvedeného modelového příkladu může žádat o příspěvek na bydlení, který je 3 368 Kč. Po jeho započtení klesnou celkové náklady na bydlení na 48,6 % příjmu.
- V případě 90% hypotéky se sazbou 5,6 % ročně na 30 let by měsíční splátka za srovnatelný byt byla 32 525 Kč. Příspěvek na bydlení v tomto případě nelze využít, protože splátky hypotéky se do výpočtu nezahrnují. Ve srovnání s průměrným příjmem vycházejí náklady na vlastní bydlení v bytě 2 + kk na 92 % průměrného příjmu jednotlivce.
V Ostravě nájemník zaplatí za byt velikosti 2 + kk o rozloze 60 m² nájemné 12 600 Kč. Náklady na energie jsou přibližně 2 500 Kč, což znamená, že celkové měsíční náklady na bydlení dosahují 15 100 Kč.
- Průměrná čistá mzda v Moravskoslezském kraji je 32 723 Kč. Náklady na bydlení tedy tvoří 46,1 % měsíčního příjmu. V modelovém případě může jednotlivec také žádat o příspěvek na bydlení, který je 1 866 korun. Procentuální podíl nákladů na bydlení vůči mzdě je tak 40,4 %.
- Hypotéční splátka za obdobný byt by byla 15 700 Kč měsíčně, a to bez možnosti čerpat příspěvek na bydlení. To vychází na 48 % průměrného příjmu.
V Praze nájemník za byt 2 + kk o rozloze 60 m² zaplatí v průměru 22 tisíc Kč. K tomu je nutné připočítat zhruba 3 500 Kč za energie, což znamená celkové náklady na bydlení 25 500 Kč.
- Průměrná čistá mzda v Praze je 43 770 Kč, takže náklady na bydlení tvoří 58,3 % měsíčního příjmu. Po započtení příspěvku na bydlení, na který by měl jedinec z příkladu nárok, ve výši 3 539 Kč klesne podíl na 50,2 % příjmu.
- V případě hypotéky by měsíční splátka za obdobný byt vycházela na 41 400 Kč, což je téměř 95 % průměrného měsíčního čistého příjmu, a příspěvek na bydlení by v tomto případě nebylo možné využít.
Nájemní bydlení je v Praze na hraně dostupnosti v případě jedinců pracujících za průměrnou mzdu, nicméně je stále přijatelnější než hypotéka. Vlastní bydlení je pro jednotlivce, který nemá výrazně nadprůměrný příjem, na základě průměrných čísel nedostupné. V případě bezdětného páru pracujícího za mzdy okolo pražského průměru se pak lze dostat lehce pod 50 % celkového příjmu takové domácnosti.
Data v textu vycházejí z analýzy serveru UlovDomov.cz, která srovnala náklady spojené s bydlením v bytě 2 + kk o rozloze 60 m² v Praze, Brně a v Ostravě. Porovnala výši nájmu s průměrnou mzdou v dané lokalitě a do srovnání doplnila modelovou splátku hypotéky.
Zdroj: UlovDomov.cz