US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,53 %
NASDAQ+0,52 %
DOW JONES+0,52 %
PX-1,60 %
ČEZ-1,37 %
NVIDIA+0,75 %

Portugalský ústavní soud odmítl další reformy pracovního trhu, země může mít problém s plněním podmínek zahraniční pomoci

Portugalský ústavní soud zamítl sérii reforem, které měly zvýšit flexibilitu na trhu práce a na kterých se vláda dohodla se zahraničními věřiteli. Vyplývá to z jeho čtvrtečního sdělení. Je to již počtvrté, co ústavní soud zamítl nějaké opatření, které je jednou z podmínek mezinárodního záchranného programu.

Redakce IW
Redakce IW
26. 9. 2013 | 20:52
Portugalsko

Soudci nyní mimo jiné zamítli zákon, který zaměstnavatelům umožňoval rozhodnout, kterému ze zaměstnanců dají výpověď. Neplatné jsou i výpovědi v případě, že se pracovník nedokáže přizpůsobit pracovním požadavkům. Podle soudu je totiž potřeba zavést pojistky proti případné diskriminaci. U pracovníků, kteří v zaměstnání nestačí, by prý zaměstnavatelé nejdříve měli uvažovat o jejich přesunu na jiný post v rámci firmy.

Rozhodnutí soudu vyvolává pochybnosti, zda je Portugalsko schopno plnit podmínky mezinárodního záchranného programu. Země se předloni stala po Řecku a Irsku třetím státem eurozóny, který musel kvůli dluhové krizi požádat o zahraniční finanční pomoc a kvůli záchrannému úvěru ve výši 78 miliard eur se zavázal plnit přísná rozpočtová kritéria. Podle věřitelů je úsilí o snížení nákladů zaměstnavatelů důležitým předpokladem k tomu, aby mohla stoupnout konkurenceschopnost portugalské ekonomiky.

Zdroj: ČTK

Dluhová krizePortugalskoPracovní trh
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vzkaz od tradera: Jen si kousejte nehty a prodávejte akcie, my si je rádi koupíme

Vzkaz od tradera: Jen si kousejte nehty a prodávejte akcie, my si je rádi koupíme

17. 10.-Andrej Rády
Americké akcie