US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-0,55 %
NASDAQ-0,86 %
DOW JONES-0,89 %
PX+0,00 %
ČEZ-0,08 %
NVIDIA-1,35 %

Arbitráž mezi Prahou a Metrostavem kvůli Blance začne 10. ledna

Arbitráž kvůli problematickému tunelovému komplexu Blanka začne 10. ledna. Rozhodčí soud s největší pravděpodobností ve sporu mezi Prahou a stavební firmou Metrostav ještě žádné rozhodnutí nevydá. Soudci se zatím seznámí s podklady, které jim obě strany předložily, řekl v pátek na dotaz ČTK náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09).

Redakce IW
Redakce IW
3. 1. 2014 | 11:42
Česká republika

Spor se dostal k rozhodčímu soudu poté, co firma Metrostav zastavila stavbu tunelu. Důvodem jsou především neproplacené faktury za 2,155 miliardy korun. Metrostav navíc tvrdí, že chybí projektová dokumentace, stavbaři tak prý nemohou v práci pokračovat. Město se ale obává, že smlouvy s Metrostavem jsou neplatné. Faktury tak prý nemůže zákonnou cestou proplatit. Rozhodnout má proto arbitráž.

Praha bude u rozhodčího soudu usilovat o vydání takzvaného mezitímního rozhodnutí, na základě kterého by mohly pozastavené stavební práce dál pokračovat. Podle Nouzy se v současné době "intenzivně pracuje" na dokončení projektové dokumentace, připravena by měla být ve třetím lednovém týdnu. "Harmonogram stavby nyní aktualizujeme tak, aby odpovídal dokončení stavby Blanky v letních měsících příštího roku, ale závisí na vývoji probíhajícího právního sporu a jednáních zainteresovaných stran," uvedl už dřív náměstek.

Tunel Blanka měl být původně zprovozněn v roce 2011, termín se později odsunul na jaro 2014, nyní se diskutuje o létě. Cena stavebních prací i technologie měla být zhruba 26 miliard korun, prodraží se ale pravděpodobně na 36 miliard.

Zdroj: ČTK

Podívejte se na aktuální video

Česká republikaDoprava
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nervozita na Wall Street: Americké akcie zahajují čtvrtý rok býčího trendu učebnicově, situace připomíná rok 1998

Nervozita na Wall Street: Americké akcie zahajují čtvrtý rok býčího trendu učebnicově, situace připomíná rok 1998

14. 11.-Petr Novotný, Andrej Rády
Americké akcie