US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,62 %
NASDAQ+0,65 %
DOW JONES+0,99 %
PX+1,08 %
ČEZ+0,38 %
NVIDIA+0,30 %

Rosněfť a ExxonMobil zahájily průzkumné práce v polární oblasti

Největší ruská ropná společnost Rosněfť a její americký partner ExxonMobil zahájily průzkumné práce v Moři Laptěvů severně od Sibiře. Oznámila to v úterý agentura AFP. Rosněfť se spolu s několika dalšími ruskými podniky stala na konci července terčem sankcí, které Západ uvalil na Rusko kvůli ukrajinské krizi.

Redakce IW
Redakce IW
2. 9. 2014 | 13:00
Rusko

Rosněfť uvedla, že spolu s americkým partnerem zahájila průzkumné práce ve dvou blocích o rozloze přes 20 hektarů. Práce by měly trvat do konce října. Podle agentury ITAR-TASS Rosněfť loni dostala licenci na průzkum a produkci uhlovodíků v obou oblastech.

Pro společnost Rosněfť je kvůli západním sankcím těžší dostat se k západním penězům. Zadlužený podnik, ve kterém má stát podíl 69 procent, tak nedávno požádal o státní pomoc, která by mu pomohla se splácením dluhu.

Ruská firma i po zavedení západních sankcí ujišťuje, že její spolupráce s velkými západními společnostmi pokračuje. Například v srpnu podnik zahájil další projekt se společností ExxonMobil v Karském moři v ruské polární oblasti.

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

RuskoTěžba
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Největší investiční lekce do roku 2026: Co doporučují odborníci?

Největší investiční lekce do roku 2026: Co doporučují odborníci?

2. 1.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Výhled na rok 2026