US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-1,12 %
NASDAQ-1,90 %
DOW JONES-0,84 %
PX+0,31 %
ČEZ-0,46 %
NVIDIA-2,47 %

Ministři financí G20 podpořili návrh reformy daňových pravidel

Ministři financí ze skupiny dvaceti největších ekonomik světa G20 v pátek podpořili návrh reformy mezinárodních daňových pravidel, která má vést k omezení daňových úniků. V listopadu bude plán reformy předložen ke schválení hlavám států na summitu skupiny G20 v Turecku, napsala agentura AP.

Redakce IW
Redakce IW
9. 10. 2015 | 23:41
Daně

Reforma, kterou připravila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), by měla mimo jiné přimět velké nadnárodní podniky, aby platily daně v zemích, kde vytvářejí zisky. Má tak ukončit umělé přesouvání zisků do daňových rájů, kvůli němuž podle odhadů OECD vlády po celém světě každým rokem přicházejí na daňových příjmech o 100 až 240 miliard dolarů.

OECD návrh označuje za "nejzásadnější změnu mezinárodních daňových pravidel za téměř 100 let". Reforma by měla mimo jiné odstranit mezery v zákonech, které koncerny jako Apple, Amazon, Google či Starbucks využívají ke snižování daňového základu.

Opatření, která OECD navrhuje, zahrnují posílení transparentnosti firem i vlád. Mají rovněž sladit pravidla jednotlivých zemí týkající se mezinárodních ekonomických aktivit.

Zdroj: ČTK

DaněSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

22. 10.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Investiční portfolio