Jak odejít do důchodu během medvědích trhů

Návod pro brzký a příjemný odchod do důchodu. 1) počkejte, až akcie spadnou na 30% své původní hodnoty; 2) natočte na videokameru své sousedy jak panikaří; 3) dejte v práci výpověď. Zní to hrozivě? Však také má.

Jak se akcie zvedaly ze svých březnových minim, mnoho postarších lidí začalo "opět dýchat". Hodnota jejich investic se dostala na cca 60% původní hodnoty a pravděpodobně se nebudou tolik obávat své finanční budoucnosti a někteří se spíš vzdají svých výplat.

Ovšem v býčím (rostoucím) trhu se vytváří falešný pocit jistoty, což lze jednoduše ověřit na těch, kteří odešli do důchodu v roce 2007. Popravdě řečeno, při poklesech je mnohem lepší doba odejít do důchodu, protože to nabízí tak potřebnou zpětnou vazbu z reality "tam venku". Pokud jste soběstační i v době propadů na trhu, možná jste finančně lépe připraveni na odchod do důchodu.

Medvědí jízda

Jistěže odchod do důchodu během krize má své nevýhody. Mezi akademiky a finančními poradci koluje fráze „sled návratnosti rizika“. Názory mohou být takové, že během propadů vyhrávají ti, co si spoří, protože mohou nakoupit akcie za nízké ceny. Ovšem ta samá situace je komplikované pro ty, kteří už mají zainvestováno a hledají z toho cestu ven.

Důchodci nyní zápasí z jednou typickou noční můrou. Jejich investice s nynější nízkou hodnotou nepokryjí ani základní potřeby. Takže se tito lidé mohou ocitnout v situaci, kdy do konce svého důchodu budou počítat každý halíř.

Naštěstí existují i jiné způsoby, jak se vézt na medvědí vlně bez prodeje akcií za minimální ceny. Například držet záchrannou hotovost ve výši pětileté spotřeby, rozloženou ve více měnách na termínovaných účtech. V případě, že by akcie klesly, jednoduše vyberete rezervní peníze na platbu svých základních potřeb a mezitím budete čekat, až se trhy zotaví.

Druhá možnost by byla, že si určíte minimální příjem, který by Vás ještě stačil v důchodu uživit. Následně se zaměříte na generování tohoto příjmu, aniž byste prodávali své investice, a spoléhali tak na kombinaci dividend, úroků, ročních příjmů, penze a sociálních dávek. Poté, během medvědích trhů, se omezíte právě na toto absolutní životní minimum. Zatímco potom, co přijdou znovu nárůsty, můžete popustit uzdu se svými výdaji, a koupit si například nové auto nebo jet na cestu kolem světa.

Je vyrovnáno

Tento způsob myšlení zdůrazňuje jednu důležitou věc: celková hodnota Vašich investic není tak důležitá, jak si možná myslíte. Co je doopravdy důležité, je příjem, který z těchto investic plyne a který může podpořit úspory.

Pokud plánujete generovat pořádný příjem přes dividendy a úroky, pak vůbec nevadí, když Dow Jones klesl o nějakých 60% za posledních 8 měsíců, nebo že ceny dluhopisů rostou. Dolarová hodnota dividend a úroků, které dostáváte, se totiž pravděpodobně příliš nezmění.

Dnes je na trhu *(pozn. v USA) průměrný úrokový výnos menší než 2,5% a 10leté státní dluhopisy nabízí kolem 3,5% a proto jen velmi málo důchodců může pokrýt své účty jen z dividend a úroků. Místo toho by si měli vytvořit své "vlastní dividendy", a to občasným prodejem některých ze svých ziskových investic (např.akcií).

Je pochopitelné, že chcete prodat své akcie za vysokou cenu. Ale také přece nechcete odejít do důchodu s falešným pocitem jistoty, protože hodnota celého portfolia může kdykoliv zmizet kvůli padajícímu trhu. Přece jenom, klidně i další pohyb na trhu může být propad a potom bude pozdě na zjišťování, co se stalo s Vaším portfoliem, které navíc teď ani nemůže nic generovat.

A to je hlavní důvod, proč není špatné odejít během poklesů na trhu: když akcie jsou už o 20% níže, pokud možno i více, a ve vzduchu je cítit nenasytnost, která z trhu vymačká ještě poslední vzdechy důvěry a jistot. Odchod do důchodu během špatných obchodních dob ovšem negarantuje slunné roky v budoucnosti.

Fundamentálně se však dá říci, že poklesy na trhu vytvářejí příležitosti. Když se podíváte na své znehodnocené portfolio a i přesto si zůstáváte jistý, že Vám zbývá dost na důchod, pak možná jste opravdu v dobré finanční formě.

Jistě že můžete být trochu netrpělivý na další pokles příští rok. Chcete však odejít do důchodu již dnes? Předtím, než to oznámíte svému šéfovi, pomyslně odeberte ze svého portfolia 30 procent. Stále máte pocit, že jste finančně bez problému? Pak to zřejmě půjde.

Zdroj:
WSJ
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat