Chtěli bychom více aneb Kolik Češi reálně uspoří na důchod?

Necelá polovina (47 %) Čechů zvládne odkládat každý měsíc stranou maximálně 2 000 korun. Více než třetina (35 %) má aktuální úspory do 50 000 korun. Ke zhodnocování úspor využívá polovina lidí spořicí účty. Investování je i přes rostoucí zájem nových investorů v posledních letech stále okrajovou záležitostí, například do akcií má zainvestováno jen 9 % Čechů. Necelá polovina lidí se domnívá, že do důchodu bude schopna reálně odejít s úsporami maximálně půl milionu korun. Ideální představa finančního polštáře na penzi je ale odlišná, čtyři z deseti oslovených by byli spokojeni s částkou 0,5-2,5 milionu korun, 9,5 % lidí by si dokonce přálo mít na účtu přes 10 milionů korun.

Češi jsou spořivý národ. Podle dotazování naší investiční platformy Portu se snaží odkládat naprostá většina spoluobčanů, i když se často jedná o nižší, třeba jen stokorunové částky. Téměř polovina dotázaných (47 %) zvládne měsíčně odložit stranou maximálně dva tisíce korun. Dalších 30 % respondentů odkládá měsíčně dva až pět tisíc korun. Asi čtvrtina (23 %) Čechů pak dokáže měsíčně spořit přes pět tisíc korun.

Pokud jde o formy zhodnocování, jsme stále velice konzervativní. Polovina respondentů (50 %) využívá pro zhodnocování úspor spořicí účet. 4 z 10 dotázaných zhodnocují své úspory prostřednictvím penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření, častěji přitom generace 45letých a starších. Necelá třetina (31 %) dotázaných Čechů dokonce žádné spořicí nebo investiční produkty nevyužívá a případné úspory má na běžném účtu nebo v hotovosti. V této skupině jsou zastoupeni především lidé se základním vzděláním a výučním listem.

Přestože investování je v posledních letech na vzestupu, jde stále spíše o okrajovou záležitost, a navíc doménu mužů, což je škoda. Dotazování ukázalo, že 9 % respondentů má zainvestováno do akcií, 8 % sází na kryptoměny a 7 % zhodnocuje finance prostřednictvím nemovitostí. Dalších 5 % má zainvestováno do zlata a 4,5 % dotázaných do státních nebo firemních dluhopisů.

Investice přitom jako jediné nabízejí šanci na slušné zhodnocení, které dokáže alespoň částečně pokrýt aktuální inflaci. V rámci diverzifikace je spořicí účet vhodnou volbou pro část disponibilních úspor, nadpoloviční část peněz by ale měla "pracovat" a vydělávat v efektivnějších nástrojích. Je ale zásadní, aby se s rostoucím zájmem o investování a se zlepšující se finanční gramotností obyvatelstva vyvíjela také legislativa a přibližovala se té vyspělé na Západě.

Jak jsme na tom s úsporami?

S výjimkou případné hodnoty nemovitosti, kterou užívají, má téměř polovina Čechů (47 %) naspořeno maximálně sto tisíc korun. V nižších úsporách převažují mladší věkové skupiny a ženy. Další zhruba čtvrtina dotázaných (26 %) má finanční rezervu sto až pět set tisíc korun. Nad hranicí půl milionu korun se situace obrací a vyšší úspory začínají být doménou mužů a také občanů s vyšším vzděláním. Úspory dalších 7 % dotázaných se pohybují nad půl milionem, ale nepřesahují milion. Více než milion korun má naspořeno nebo zainvestováno jen asi 7 % respondentů. 12 % dotázaných pak uvedlo, že na penzi nespoří vůbec.

Uvádí se, že finanční polštář na pokrytí neočekávaných výdajů by měl být zhruba ve výši tří až šesti měsíčních příjmů. To v případě průměrného platu 39 tisíc korun znamená úspory 120 až 230 tisíc korun. Data tedy ukazují, že Češi stále mají rezervy. Finanční polštář přitom může sehrát klíčovou roli v době vysoké inflace, zdražování a dalších ekonomických nejistot, kterým nyní čelíme.

Aktuálně naspořená částka

Jak jsme připraveni na důchod?

Finanční rezerva na důchod patří dlouhodobě mezi nejčastější důvody spoření. Po odchodu do penze většině Čechů výrazně klesne příjem, a pro udržení životní úrovně tak jsou úspory více než žádoucí.

Necelá polovina dotázaných Čechů (46 %) si myslí, že bude schopna do důchodu odejít s úsporami maximálně půl milionu korun. To je také hranice, kde se překlápí sociodemografické parametry. Očekávané úspory do půl milionu korun deklarují častěji ženy a osoby s nižším vzděláním, vyšší částky jdou častěji za mužskou populací a za respondenty s vyšším vzděláním. Dalších 14 % dotázaných předpokládá, že zvládne odejít do důchodu s částkou mezi půl milionem a milionem, každý desátý Čech pak s částkou ve výši 1-2,5 milionu korun. O něco více než 6 % dotázaných si myslí, že bude schopno naspořit částku nad 2,5 milionu korun. Téměř čtvrtina respondentů (24 %) pak s žádnými úsporami na důchod nepočítá, nevytváří je a ani to neplánuje.

Důchodový systém v Česku je dlouhodobě neudržitelný a je v zájmu státu občany motivovat k přebírání zodpovědnosti za zajištění se na stáří. K tomu je však potřeba nabídnout flexibilní režim, který by reflektoval současný zájem o moderní a efektivní formy investování a podporoval finanční produkty s vyšším potenciálem zhodnocení, které jsou optimální investicí pro dlouhodobý časový horizont. Tím by mohlo být zavedení plánovaného Účtu dlouhodobých investic, v rámci kterého by došlo k rozšíření nabídky státem podporovaných finančních produktů pro investování na stáří. Zavedení Účtu dlouhodobých investic má na trhu podporu. Nyní je zásadní, aby jej vláda schválila a uvedla do praxe.

Na dotaz, s jakou částkou uspořenou na důchod by byli spokojeni, reagovala asi čtvrtina dotázaných (27 %) představou částky do půl milionu korun. Téměř pětina (19 %) by byla spokojena s částkou pohybující se mezi půl milionem a milionem, další pětina by si ideálně představovala 1-2,5 milionu korun. Ještě vyšší částka (do 5 milionů korun) by uspokojila 15,5 % dotázaných, 9 % Čechů by si představovalo odejít do penze s finanční rezervou 5-10 milionů korun a 9,5 % by si přálo mít na účtu přes 10 milionů korun. S většími úsporami by šli rádi do důchodu muži, lidé s vyšším vzděláním a také obyvatelé Prahy.

Spoření na důchod

Průzkum byl realizován prostřednictvím on-line platformy Instant Research společnosti Ipsos v únoru 2022 na reprezentativním vzorku 1 050 mužů a žen ve věku 18-65 let.

Česká republika
Přestat sledovat
Důchody
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Spoření
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Investiční web
3. 6. 2023 19:00
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Burzovní almanach
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
3. 6. 2023 13:19
Jaroslav Havel (HAVEL & PARTNERS): Majetek ve velkém přechází do rukou žen, v dalších dvaceti letech…
Bohatství
Přestat sledovat
Demografie
Přestat sledovat
Investice
Přestat sledovat
Zajímavost dne
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Alokace investic
Přestat sledovat
Americký dolar
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Zemědělství
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock, Investiční web
29. 5. 2023 12:39
Expertní debata: Výhled na druhé pololetí 2023 není špatný, investoři by ale měli cílit na delší…
Akciové fondy
Přestat sledovat
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kapitálové trhy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat