ČNB pokračuje ve zvyšování sazeb. Porostou i úroky na spořicích účtech, na inflaci to ale stačit nebude

Česká národní banka před Vánocemi opět nečekaně výrazně zvýšila základní sazbu, tentokrát o procentní bod na 3,75 %. Na sérii zpřísnění měnové politiky již některé banky zareagovaly zatraktivňováním úroků u spořicích účtů, ale vzhledem k vysoké inflaci v reálném vyjádření drobní střadatelé stále přicházejí o hodnotu svých úspor. Řada velkých bank přistupuje ke zvyšování hodně opatrně a podmínky u spořicích účtů téměř nemění, zatímco bez většího zdržování propisují zvyšování sazeb do svých ceníků hypotéčních úvěrů. Na reálné zhodnocení peněz, zdá se, bude nadále potřeba investovat, nikoli pouze spořit.

Úroky u termínovaných vkladů rostou nejrychleji

Některé banky již na zvyšování sazeb zareagovaly a vylepšily podmínky u vkladových produktů. Nejlepší nabídky na trhu aktuálně nabízejí úročení okolo 2,5 %, což ovšem ve srovnání s listopadovou 6% meziroční inflací pro střadatele znamená, že v reálném vyjádření výrazně ztrácejí. Průměrná sazba napříč bankovními institucemi zůstává stále nízká a podle dat zveřejňovaných ČNB vystoupala v říjnu na 0,12 %. U samotných spořicích účtů je úrok o něco vyšší (0,23 %).

O něco výraznější růst zaznamenaly termínované vklady. Například vkladové produkty s dohodnutou splatností do dvou let nabízely v říjnu výnos 1,1 %. Po prosincovém rozhodnutí ČNB lze očekávat další růst, který ale nadále povedou spíše menší instituce ve snaze přilákat nové klienty.

Úrokové sazby vkladů ve srovnání se sazbami ČNB

Banky se zvyšováním úroků na spořicích účtech nebudou příliš spěchat

Velké banky v České republice mají stále dobrý důvod se zvyšováním úrokových sazeb u spořicích účtů nespěchat. Při devizových intervencích Česká národní banka ve snaze oslabit korunu nakupovala zahraniční měny. Použité peníze musely nejdříve vzniknout, a ČNB tak podle zveřejněných dat v letech 2013-2017 vytvořila zhruba dva biliony nových korun. Tyto peníze se z velké části přesunuly do rozvah bank, které je mohou za zvyšující se sazby ukládat u ČNB a vylepšovat si zisky. Nemají tak tolik důvodů se předhánět v konkurenčním boji o další peníze. Větší změnu by mohla přinést jedině některá z menších bank, pokud by se rozhodla pro razantnější navýšení úroků.

Hypotéky od jara zdražují, éra "levných peněz" je pryč

Podle dat ČNB rostou úrokové sazby u hypoték od letošního dubna a na nastaveném trendu se s největší pravděpodobností nebude v nejbližších měsících nic měnit. Pro kupující na realitním trhu tak alespoň na čas končí éra "levných peněz". Historická data potvrzují, že na zvyšování sazeb reagují hypotéky velice rychle, případně jako na jaře dokonce s předstihem. V říjnu tak podle dat ČNB došlo k dalšímu meziměsíčnímu zvýšení, konkrétně na průměrnou hypotéční sazbu 2,48 %.

Sazby ČNB a hypoték

Data z trhu napovídají, že k dalšímu zvýšení o zhruba 0,2 procentního bodu došlo i v rámci listopadu. Centrální banka zároveň v listopadu zpřísnila a znovu zavedla některé limity pro poskytování hypoték. V debatách ekonomů se běžně pracuje se 4-5% i vyššími sazbami hypoték v roce 2022.

Vklady v bankách inflaci v nejbližší době neodolají

ČNB přistoupila k dalšímu nezvykle výraznému zvýšení sazeb zejména kvůli vysoké inflaci. V listopadu totiž ceny rostly meziročně o 6 %, nejrychleji od roku 2008. Prognóza ČNB počítá s růstem až k úrovni 7 % a aktuální trend napovídá, že i tato hranice by na začátku příštího roku mohla být pokořena. Drobní střadatelé tak reálně ztrácejí peníze jak v případě běžných a spořicích účtů, tak v případě termínovaných vkladů, a to bez ohledu na délku fixace.

Jediným způsobem, jak v této době reálně zhodnotit peníze, je investovat. Sazby z vkladů překonává inflace již pátý rok v řadě a dosáhnout reálného zhodnocení na běžných a spořicích účtech nebude ještě delší dobu možné.

ČNB, Česká národní banka - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
2. 12. 2021 17:12
Poděkujme ČNB. Jsou pro to hned tři dobré důvody

Česká národní banka se již dvakrát p sobě odhodlala k dvacet let neviděné akci – k růstu sazeb o více než čtvrt...

Bankovní vklady
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Spoření
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
3. 2. 2023 10:09
Koblic (BCPP): Ceny energií půjdou dolů, zestátnění ČEZ je ekonomická pitomost
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat