Jak chránit majetek před riziky současnosti? Movité rodiny mohou sáhnout po službách family office

Family office - ilustrační foto
Obrázek: Unsplash.com

Svět byznysu ovlivňuje vysoká volatilita trhů, které se vyrovnávají s ekonomickými turbulencemi a důsledky geopolitických událostí posledních měsíců. To nutí mnohé podnikatele přemýšlet nad tím, jak v této době ochránit majetek, který se jim v minulých letech podařilo vybudovat. V této složité době může v Česku dobře fungovat způsob ochrany i správy majetku, který byl dříve myslitelný jen ve vyspělých západních zemích a využívaly jej slavné miliardářské rodiny. Takovým řešením je family office.

Family office (v českém překladu rodinná kancelář) jsou komplexní specializované služby, které zajišťují efektivní řízení, správu a ochranu rodinného majetku. "Základem je chytře vystavěná struktura, která má za cíl zajistit celistvost a ochranu rodinného majetku před negativními vnějšími vlivy, a to nejen těmi ekonomickými, ale třeba i před rodinnými spory, nebo dokonce tragédiemi. Pro takové případy by měla family office vždy zajišťovat efektivní ovladatelnost aktiv," vysvětluje partner HAVEL & PARTNERS David Neveselý.

Podnikatelé se i v České republice mohou spolehnout na výhody struktury family office, které vycházejí ze zkušeností nejbohatších rodin na světě. Jejich cílem jsou nejen efektivní správa peněz, ale i mezigenerační investice do nemovitostí a jiného majetku a zajištění transferu majetku rodiny na další generace, aby se předešlo jeho rozdrobení.

Zásadní je pro family office nejen robustní struktura, ale také co největší flexibilita. Tímto způsobem pomáhá rodinný majetek chránit a rozvíjet. Family office je jakási skládačka jednoduchých a běžných právních a daňových řešení, která dohromady dává systém pravidel a vztahů pro správu majetku a podnikání. A to vždy na míru pro konkrétní potřeby rodiny.

Ovládat vše, nevlastnit nic

Základní kámen tvoří většinou privátní či rodinný holding, například v podobě akciové společnosti. Holding představuje hranici, kde se láme a rozděluje majetek na podnikatelský a osobní. Jeho funkcí není podnikání, ale pouhá držba a správa zejména finančních aktiv a majetkových účastí v obchodních společnostech, které zajišťují obchodní činnost rodinného podniku.

Pokud si zakladatel ponechá základní míru vlivu na budoucnost vyčleněného majetku, odpovídá pak situace citátu J. D. Rockefellera: "Ovládat všechno, nevlastnit nic." Holding z podnikatelského hlediska ovládá a řídí dceřiné firmy, do kterých je uspořádaný a rozčleněný majetek. Pokud komplikace zasáhnou jednu či dvě dcery, těch ostatních, tedy jejich majetku (včetně majetku holdingu), se problémy nedotknou. Přínosem je i redistribuce zisku vygenerovaného na úrovni jednotlivých společností do holdingu, který slouží k dalším investicím. To vše v daňově příznivém režimu zaručeném evropskou směrnicí.

"Holding doporučujeme doplnit o další právní institut – nadační nebo svěřenský fond, které jsou bezpečným přístavem rodinného majetku a umožňují kromě držení majetku i jeho distribuci k rodině a ochranu pro další generace," doplňuje řídící partner Jaroslav Havel. Rodiny podle něj u nadačních a svěřenských fondů kvitují jejich jednoduchost, srozumitelnost a nákladovou efektivitu zřízení. Jejich obliba proto roste.

Ochrana před ekonomickými riziky

V rámci family office má rodina k dispozici specializovaný tým odborníků na správu financí, kteří rozumí jejím specifickým potřebám. Umí vyhodnotit případná aktuální rizika a na základě toho vytvářejí strategie ochrany rodinného bohatství, které je zohledňují. Do značné míry tak může rodinná kancelář pomoci zmírnit riziko, kterému je v současné době majetek vystaven kvůli obrovské volatilitě trhu.

Experti na investice a nemovitosti mohou rovnou doporučit, kam rodinné prostředky vložit. "Třeba do stále oblíbenějších portfolií investičních nemovitostí, v nichž lze díky jejich relativnímu nedostatku spatřovat vhodný nástroj ochrany před znehodnocením peněz," navrhuje Neveselý.

Právníci tak například radí, jak připojit do rodinných struktur samostatné fondy, jejichž smyslem je vybudování výnosového bytového portfolia, které zajistí pravidelný přísun financí pro rodinu. Ucelené a profesionálně spravované portfolio takových nemovitostí má jako celek vyšší hodnotu, a může se tak stát do budoucna i zajímavým cílem pro větší fondy skupující nemovitostní portfolia.

Komplexní služby pod jednou střechou

Rodina často potřebuje v rámci správy majetku i služby nad rámec investičního plánování. K family office proto patří i další poradenské služby, které rodinné kanceláře poskytují pod jednou střechou. Nabízí specializované daňové i právní poradenství, pomáhají s optimalizací nákladů, efektivní daňovou správou či správou nemovitostí nebo s filantropickými aktivitami, a to prostřednictvím skupiny zkušených expertů pro dané oblasti, nemovitostních makléřů, finančních znalců či specializovaných právních a daňových týmů.

Family office je díky tomu vysoce účinným a nákladově efektivním řešením. Ve světě proto není neobvyklé, že pokud se takový (byť externí) tým odborníků osvědčí, spolupracuje s rodinou po desetiletí.

Další články nejen o nemovitostech najdete na Estate.cz.

Bohatství
Přestat sledovat
Investiční a finanční poradenství
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Anna Píchová, CYRRUS)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
27. 1. 2023 12:06
Kacerovský (WOOD & Company): Kryptoměny může posunout dále jedině na nich budovaná infrastruktura.…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Freeimages.com
26. 1. 2023 16:56
Birtová (Realitní Shaker): Jak je na tom český trh s byty, komu je nakloněné současné prostředí a na…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
26. 1. 2023 10:24
Kubíček (WOOD & Company): Obchodní centra ustála krizové roky se ctí, do dvou let se inflace a vyšší…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Maloobchod
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat