Důchod: Představy a realita se většinou liší, připravte se na to

Podle zažitých pravidel by si každý měl na důchod naspořit tolik peněz, aby měl k dispozici asi 70-80 % svých současných měsíčních příjmů (při nějaké rozumné odhadované délce života). Ale například u výnosů z investičních aktiv se průměrné hodnoty ve většině případů neshodují s realitou. A stejné je to s důchody - když někdo říká, že vám bude v penzi stačit 80 % současných příjmů, neznamená to, že bude důchod podle vašich představ.
Ve skutečnosti si většina lidí od důchodového příjmu slibuje mnohem více a s realitou nemají jejich představy mnoho společného. Dan Ariely a Aline Holzwarthová to shrnuli v článku pro Wall Street Journal:
"Abychom zjistili, co budou lidé skutečně potřebovat v důchodu (což je opak toho, co si myslí, že budou potřebovat), položili jsme skupině lidí konkrétní dotazy na to, jak by chtěli v důchodu trávit čas. Na základě jejich odpovědí jsme přiřadili přiměřené sumy k těmto jejich preferencím a vypočítali jsme skutečné procento z jejich platu, které budou muset naspořit k dosažení životní stylu, který si představují. Výsledky byly překvapující, protože jsme se dostali ke 130 %. To znamená, že by museli ušetřit téměř dvojnásobek toho, co si původně mysleli."
Ta čísla vypadají hrozivě, zejména společně s různými statistikami toho, kolik si dnes spoří mladí lidé. Jenže to možná není až tak špatné, jak to vypadá. Neměli bychom se totiž řídit tím, co lidé říkají, ale tím, co dělají.
Mnozí lidé sice mají představu o tom, že utratí v penzi 130 % toho, co vydělají, ale ve skutečnosti mnohdy ani nevědí, co budou dělat a za co budou utrácet. Každý by chtěl odejít do důchodu v padesáti a cestovat po světě, ale realita bývá střídmější.
Když si lidé před důchodem spočítají, kolik vlastně mají k dispozici peněz, zjistí, že se jejich plány zkrátka neuskuteční. Mnozí budou muset pracovat déle, jiní se budou muset hodně uskromnit, a jsou i tací, kteří se budou muset spolehnout na pomoc rodiny. Někteří se dokonce možná budou muset zadlužit.
Bude to znít možná drasticky, ale lidé jsou přizpůsobiví, takže když se blíží jejich odchod do důchodu, většinou se realitě přizpůsobují. Asi nejlepší možností je pracovat déle, což může znamenat vyšší důchod, na který se déle vydělává a (opět tvrdě řečeno) jenž se kratší dobu utrácí.
Zdroj: A Wealth of Common Sense