US MARKETZavírá za: 2 h 11 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

S čím počítat při kupování, vlastnictví a prodeji uměleckého díla

Pokud dílo nakupujete v aukci, je nutné počítat s tím, že tzv. kladívková cena, tedy cena, za kterou je dílo odklepnuto v dražbě, není finální částkou. Je k ní nutné připočítat ještě tzv. buyer's premium, tedy přirážku kupujícího. Ta je u různých aukčních domů odlišná. Dokonce se může stát, například u extrémně drahých děl, že budou mít různé položky u stejného dražebníka přirážku v rozdílné výši.

Mária Gálová
Mária Gálová
16. 5. 2012 | 15:00
Investování

U dražších děl se tento poplatek, v podstatě odměna za zprostředkování prodeje díla, úměrně snižuje. Ve většině případů je provize stanovena na 15 až 20 %, v těchto výjimečných případech klesá na 10, někdy až na 5 %. V každém případě je potřeba se před aukcí s výší provize nejen seznámit, ale také ji zahrnout do finančních úvah.

Pokud se rozhodnete dílo v aukci prodávat, počítejte naopak s tím, že za ně dostanete méně, než za kolik bude odklepnuto v sále. V tomto případě jde o tzv. provizi prodávajícího. I ta je u jednotlivých prodejců různá, navíc je často individuálně stanovována na základě dohody mezi prodávajícím (majitelem díla) a aukčním domem. Obecně se pohybuje mezi 10 a 15 %, ovšem znovu platí, že je možné domluvit i provizi nižší, pokud jste vlastníkem výjimečného díla, o které aukční dům hodně stojí.

Naprosto základní finanční úvaha pro zhodnocení vaší investice do uměleckého díla tedy zní, že by vydražený předmět měl mít alespoň takový potenciál cenového nárůstu, aby odpovídal pokrytí rozdílu cen s přihlédnutím na tyto zmíněné provize.

Další náklady

Ty však s největší pravděpodobností nebudou jedinými náklady spojenými s nákupem a prodejem díla. K těm nezbytným je nutné připočítat případné restaurování nebo odborné čistění díla, rámování, přepravu nebo pojištění. V extrémních případech to mohou být i náklady spojené s uloženým díla na bezpečném místě, například v bankovním sejfu.

Další skupinu nákladů lze specifikovat jako nepřímé náklady. Sice je mít nemusíte, na druhou stranu právě ony mohou významně napomoci následnému dobrému prodeji díla. V případě, že se vám podaří umělecký předmět, jehož jste vlastníkem, nabídnout k vystavení v rámci výstavy děl samotného autora, období vzniku díla nebo výstavy náležitě tematicky koncipované, budete moci tuto skutečnost při jeho dalším prodeji uvádět. A všude ve světě obecně platí, že o díla vystavená a publikovaná je mezi sběrateli větší zájem a dosahují lepších tržních cen.

Posudek znalců zvyšuje cenu

Pokud jste majitelem významnější umělecké práce, k níž dosud nebyla vypracována restaurátorská zpráva, případně znalecký posudek podložený komparací s jinými díly autora nebo laboratorními zkouškami, uvažte, zda neinvestovat zhruba 5 až 20 tisíc korun (dle náročnosti posudku). I takto vypracovaný relevantní posudek totiž může zvýšit šanci na významnější zhodnocení díla.

Jak uspět na aukcích umění? 9 rad pro začínající investory

Jak uspět na aukcích umění? 9 rad pro začínající investory

Obecně se dá říci, že v poslední době dochází k opakovaným prodejům děl na aukcích častěji než dříve. S tím souvisí i skutečnost, že se doba mezi jednotlivými prodeji významně zkracuje. V minulých dekádách platilo, že k zásadnějšímu zhodnocení investic dochází po 15 a více letech, dnes se ovšem čím dál častěji setkáváme s tím, že to majitelé zkoušejí v mnohem kratších intervalech. Přesto platí, že k zásadnímu zhodnocení investic do uměleckých předmětů bude docházet ve většině případů v horizontu několika desítek let. O umění se tedy s trochou nadsázky dá říci, že je investicí pro naše vnoučata.

Článek byl napsán pro Investiční magazín.

InvestováníUmění
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa