Kybernetická bezpečnost: Co brzdí digitální transformaci společností?

Rok 2018 ukázal, že kyberbezpečnost není radno podceňovat. Útoky hackerů či nedostatečné zabezpečení dat a jejich zpřístupnění "celému světu" dokázaly letos zahnat do kouta i lídry oborů. Google nebo Facebook by mohly vyprávět. V čem mají společnosti využívající digitální technologie v oblasti kybernetické bezpečnosti největší mezery?
Níže uvedená zjištění vycházejí z průzkumu Digital Trust Insights poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers provedeného na podzim 2018 mezi vedoucími pracovníky tří tisíc společností z 81 zemí.
1. Absence proaktivního přístupu
Více než 90 % společností vnímá kybernetickou bezpečnost jako nedílnou součást digitální transformace, jen přibližně polovina podniků se ovšem hlásí k proaktivnímu kyberbezpečnostnímu managementu od úplného začátku své transformace. Jen přibližně třetina firem navíc všechny zaměstnance školí v oblasti bezpečnosti.
Společnosti, které to s digitální transformací myslí vážně, by měly své zaměstnance s dostatečným předstihem připravovat na nástup nových technologií. Ty, které tak nečiní, mohou nakonec narazit právě kvůli nedostatečnému povědomí o této problematice.
2. Nedostatečné investice
Zajištění odpovídajícího kybernetického zabezpečení není levné. Navíc rozhodně neplatí, že do kyberbezpečnosti stačí investovat jen na začátku. Řada firem se ale podle všeho domnívá, že průběžné investice do této oblasti jsou zbytečné. Jen 23 % společností plánuje v nejbližším období nové investice do kyberbezpečnosti navázané na svůj byznys plán.
V osmi z deseti firem vedení v poslední době obdrželo strategické plány pro oblast kyberbezpečnosti, jen 27 % firem je však spokojeno s tím, jakým způsobem a v jakém rozsahu je jejich vedení informováno o kyberbezpečnostních rizicích a zajišťování adekvátního zabezpečení.
3. Chybějící kontrolní mechanismy
Společnosti v průběhu digitální transformace často začínají působit v nových oblastech. Využíváním rozvíjejících se technologií se nicméně vystavují značným rizikům.
Přibližně 80 % společností považuje internet věcí za velice důležitý pro své aktivity, jen necelých 40 % firem však vyjadřuje vysokou míru spokojenosti s nastavením kontrolních mechanismů pro zajištění dostatečného zabezpečení.
Zdroj: World Economic Forum