Hackeři vycítili příležitost, koronavirové home office jim otevírají dveře

V Česku v době epidemie nemoci covid-19 přešla na práci z domova až třetina lidí, ve Spojených státech pětina až čtvrtina. Snaha o ochranu zdraví zaměstnanců však firmy vystavuje i určitým rizikům.
Od začátku pandemie je například řada firem cílem zvýšeného počtu útoků hackerů. Mnoha zaměstnancům totiž nestačí notebook s přístupem k internetu, hlavně vysoce kvalifikovaní pracovníci využívají i řadu nástrojů, které vyžadují vzdálený přístup do firemní sítě.
"Pro hackery je to jedinečná příležitost. Snaží se využít každé skuliny, aby se dostali k osobním údajům a jiným citlivým informacím," upozorňuje Bart McDonough ze společnosti Agio působící v oblasti kybernetické bezpečnosti.
Nejčastější jsou jednoduché phishingové útoky, jejichž prostřednictvím se útočníci snaží získat přihlašovací údaje k různým službám. "Populární" je i rozesílání e-mailů z falešných adres (spoofing) a hovořit se začíná také o takzvaném zoom bombingu, tedy narušování videokonferencí pořádaných přes aplikaci Zoom útočníky, kteří tipují krátké číselné kódy sloužící k přístupu k videohovorům. Například firma SpaceX již používání Zoomu pro porady kvůli nedostatečnému zabezpečení služby zakázala.
"Pokud lidé pracují v kanceláři, je úlohou bezpečnostních expertů ochrana toho, co se nachází za zdmi dané budovy. Jakmile ale lidé začnou pracovat z domova, vzniká řada slabých míst," uvádí Thomas Holly z PricewaterhouseCoopers. Ještě problematičtější je to podle něj ve chvíli, kdy je zařízení, na kterém lidé pracují, využíváno i dalšími členy domácnosti. "Na společnosti klade současné prostředí v oblasti kybernetické bezpečnosti mimořádné nároky a ukazuje, že ne všechny firmy ke kyberbezpečnosti v uplynulých letech přistupovaly zodpovědně."
Zdroj: Institutional Investor