Černá Hora: Krásná příroda, nízké daně, dražší nemovitosti

Černá hora je rájem nejen pro turisty a milovníky vodních sportů. Díky absenci průmyslu je tamní příroda takřka nedotčena. Vodní proud omývající černohorské pobřeží odnáší všechny nečistoty směrem k Itálii, a tak čisté moře a jezera jsou rájem pro jachtaře a rybáře.
Hory a jezera pro myslivce. Černá Hora je rájem i pro podnikatele, protože daň ze zisku je zde ve výši 9%, což je nejméně z celé Evropy. Čechům i Slovákům se skutečně vyplatí založit si v Černé Hoře obchodní společnost, a to i vzhledem očekávanému zvýšení daňové zátěže v ČR i SR.
Černé Hora
je jedním z nejmladších států Evropy. Vznikla 13. 6. 2006 poté, co si samostatnost odhlasovali její občané v referendu z 21. 5. 2006. Úřední název: Republika Černá Hora, Republika Crna Gora Úřední jazyk: Srbština Měna: EURO Rozloha: 13.812 km² Počet obyvatel: 648.000 Hlavní město: Podgorica s 159 000 obyvateli Státní zřízení: republika Správní členění: 20 opštin Poloha: jihovýchodní Evropa, u pobřeží Jaderského moře, mezi Albánií a Bosnou a Hercegovinou Rozloha: 13,938 km2 Etnické složení: Černohorci 61.8%, Muslimové 14.6%, Srbové 9.3%, Albánci 6.7%, Jugoslávci 4.2%, Chorvati 1% (1995) Jazyky: srbština, albánština HDP na obyvatele: $ 3,000 průměrná mzda: 250 Eur nezaměstnanost: více než 40%
Koupě nemovitostí v Černé Hoře
Koupě nemovitosti cizincem nepodléhá dnes v Černé Hoře již žádným restrikcím. Problém pro české a slovenské kupce spočívá v tom, že se jedná o teritorium, kde investují především Rusové. Převažujícím náboženstvím je pravoslaví a černohorská vláda umožnila Rusům a Ukrajincům vstup bez vízové povinnosti. Rusové zde „vyhnali“ ceny nemovitostí na úroveň srovnatelnou se Španělskem, nicméně bez adekvátní infrastruktury a služeb. Pro české i slovenské investory není snadné se v jejich konkurenci prosadit a tak je nutné počítat s delší dobou k vyhledání cenově přístupné nemovitosti.
Orientační ceny nemovitostí:
Byty od 60 000 Eur, rodinné domy od 150 000 Eur, vily od 250 000 Eur, penzióny od 400 000 Eur, hotely Od 550 000 Eur.
Tipy, kde kupovat nemovitosti
Bar
Přímořské město s velkým přístavem, nedaleko je rafinérie a průmyslové podniky. Moderní výstavba objektů, široké ulice, ve městě končí železniční trať Bělehrad – Podgorica – Bar. Nedaleko nového města na úpatí pohoří Rumija 1593 m.n.m. jsou zbytky starého Baru /Stari Bar/. Na okraji moderního města Bar začíná pláž s délkou přes 2 km s drobnými oblázky a pozvolným vstupem do vody. Bar je v podstatě „nejprůmyslovější“ město Černé Hory, takže doporučujeme založit obchodní společnost právě zde.
Bečiči
Přímořské lázeňské městečko mezi Budvou a Svetim Stefanem. V okolí jsou vládní rekreační vily a hotely. Mnoho srbských i černohorských prominentů zde mají svá sídla. V sezóně jsou vily hlídány policií a je omezen přístup v některých místech turistům. Pláže jsou písčité, dělené a lemované vzrostlými stromy. Hlavní pláž - Bečička pláža - byla již v roce 1936 v Paříži pro svůj kvalitní písek a průzračné moře vyhlášena jako nejlepší pláž Evropy. Město disponuje s několika kvalitními udržovanými hotely, dále se turistům nabízí mnoho privátních apartmánů.
Budva
Původní osada byla založena ve 4. století před naším letopočtem Ilyry. Záhy město ovládli Řekové, které později nahradili Římané. Letovisko v letních měsících hostí tisíce turistů, kteří vyhledávají písčité pláže, čisté moře a kvalitní služby. Hotely zde byly zrekonstruovány a díky tomu se stala nejnavštěvovanějším turistickým střediskem Černé Hory. Město chrání od severu a východu hory, po celý den jsou pláže vystaveny slunečnímu svitu, až 220 slunečních dní v roce lze užít v této lokalitě. Z památek nás zaujmou hradby s mohutnými vstupními branami z 15. století, odkud máme překrásný výhled na město, moře s ostrovem Sveti Nikola. Dále ze stavebních památek lze navštívit kostel z 19. století a chátrající klášter /12.století/. Město v letních měsících žije s kompletními službami po celých 24 hodin.
Igalo
Lázeňské město s moderními stavbami vybudované v těsné blízkosti Heceg Novi. Termální radioaktivní léčebné prameny vyvěrají na mořských mělčinách v ústí říčky Sutoriny. V posledních letech zde byla postavena řada lázeňských objektů s bazény a vany, kam jest čerpána termální voda. K léčení se též používá radioaktivní bahno získané z usazenin. Často zde pobýval legendární prezident Tito, který inicioval výstavbu lázní. Úspěšnost léčby ochrnutí, snížené pohyblivosti, svalového onemocnění, bolesti zad a kloubů apod. je značná. Jsou známy případy, že pacienti na místě zanechali berle a odešli vzpřímenou chůzí. Igalo získalo jako lázeňské město celosvětové uznání. U moře jsou úzké kamenité a oblázkové pláže, které jsou rozšířeny betonovými platy.
Petrovac
Přímořské městečko 20 km jihovýchodně od Budvy ve stejnojmenném zálivu, chráněno vysokými horami před studenými větry. Původně zde byla založena římská osada, jak dokládají obnažené vykopávky zdiva. Ve městě je v provozu několik kvalitních hotelů, dlouhé pláže s drobnými oblázky jsou lemovány borovicemi a olivy.
Sutomore
Přímořské letovisko, v nedaleké minulosti často vyhledávané českými turisty čeká na novovzkříšení turistického ruchu. Město disponuje s několika hotely, pláž tvoří drobné kamínky místy s hrubším pískem. Vstup do moře se jen zvolna svažuje. Ze stavebních památek lze navštívit kostelík Sveti Tekli z 8. století. Dále benátskou pevnost Haj Nehaj a ze stejného období další pevnost Golobrdo, které sloužily k obraně proti Turkům. Město je vzdálené 8 km severozápadně od Baru.
Sveti Stefan
Původně zde byla malá rybářská osada na skalnatém ostrůvku nedaleko pobřeží, kterou založili v 15. století Černohorci. Na začátku 60. let minulého století byly rybářské kamenné domky přestavěny na luxusní hotelové apartmány. Ostrov je spojen s pevninou krátkou umělou šijí, podél cesty k ostrovu jsou pláže s navezeným růžovým pískem. Pláž na levé straně je placená a vpravo pouze pro ubytované hosty. Sveti Stefan je vzdálen asi 8 km od Budvy.
Tivat
Nevelké městečko a přístav na východním pobřeží Tivatské zátoky v Boce Kotorské. Ve městě a jeho blízkém okolí slouží turistům několik hotelů. Nedaleko města bylo vybudováno letiště, které však svým malým provozem nijak neruší. Na přilehlých ostrůvcích najdeme oázu klidu a můžeme si zde též prohlédnout středověké kostely. Oblast má velmi úrodnou zem s proslulými vinohrady a sady ovocných stromů a oliv. Největšími investory v Tivatu jsou dnes Kanaďané, kteří zde budují největší přístav soukromých jachet na Jadranu a k tomu přilehlé ubytovací kapacity.
Ulcinj
Nedaleko albánských hranic /16 km/ se rozprostírá starobylé město Ulcinj, kdysi obávané sídlo piráta Uliče Aliji a jeho kumpánů z Alžírska, kteří drancovali okolí a přepadávali obchodní lodě. Zápisy o něm pocházejí už z doby těsně před začátkem našeho věku. Na řeckých mapách se uvádí pod názvem Ulkinion, později za Římanů jako Olcinium. V roce 444 bylo město zničeno katastrofálním zemětřesením. Ulcinj povstala z trosek a opět se připomíná jako důležitý přístav a středisko obchodu, dokonce i s otroky. O město se svádělo mnoho bojů, zvláště v době tureckých nájezdů. V Ulcinju se dochovalo mnoho staveb z osmanského období, kdy turecká okupace trvala několik století. V posledních letech bylo rekonstruováno několik mešit, celkem jich zde nalezneme sedm.
Největším lákadlem je Velká pláž (13 km dlouhá a až 100 m široká) s jemným pískem. V nedalekém ústí řeky Bojany mají místní rybáři zhotoveny speciální odchyty na kůlech s velkými sítěmi na dlouhých bidlech, v okolních restauracích pak můžeme ochutnat ryby na všechny možné způsoby. Pláže v okolí hotelů jsou udržované, jinak se musí o "úklid" po turistech postarat samo moře. Další nejznámější pláže v okolí Ulcinju jsou: Valdanos, 400 m dlouhá pláž s restauracemi a parkovištěm, Malá pláž - Městská pláž 360 m dlouhá s kapacitou až 2.500 osob, ale v sezóně bývá přeplněná, Ženská pláž, obklopená staletými borovicemi, kde vyvěrá léčivá minerální voda a v okolí mezi skalisky desítky malých intimních „plážiček“. Ulcinj je "malý orient" se vším, co k tomu patří.
Jak kupovat nemovitosti v Černé Hoře
Nemovitosti v Černé Hoře můžete, jako cizinec, koupit nemovitost bez jakéhokoliv omezení, a to jak jako soukromá, tak i jako právnická osoba (společnost).
Vlastní kupní procedura je velice jednoduchá. Nejprve si z Katastru necháte udělat kopii aktuálního Listu vlastnictví. Zjistíte nejen, kdo nemovitost vlastní, případně kolik je spoluvlastníků, ale i popis nemovitosti, číslo parcely a nemovitosti a zda na ní neváznou dluhy a pohledávky, popřípadě věcná břemena vůči třetím osobám. Výpis stojí cca 15 Eur. Na co je dobré dát si pozor je počet spoluvlastníků. Řada Černohorců totiž pracuje v zahraničí a tak se může stát, že ne všichni vlastníci jsou aktuálně v Černé Hoře a tudíž nemohou kupní smlouvu podepsat. Optimální je, když je pouze jeden vlastník. Na Listu vlastnictví označeno 1/1.
Po domluvení ceny a podmínek koupě s vlastníkem nemovitosti, Vámi placený právník vypravuje kupní smlouvu a podepíšete ji u místního soudu. Po ověření podpisů vyplatíte majiteli kupní cenu.
Zhruba do jednoho měsíce se k prohlídce Vámi koupené nemovitosti dostaví komise z místního Finančního úřadu a stanoví daň z převodu nemovitosti. Její výše se pohybuje okolo 3% z kupní ceny nemovitosti. Do jednoho měsíce pak tuto daň musíte zaplatit. Právníci účtují za vypracování kupní smlouvy 350 Eur. Ověření podpisů na kupní smlouvě stojí cca 80 Eur. Jiné daně a poplatky spojené s koupí nemovitosti neplatíte.
Roční daň z nemovitosti je velice nízká a pohybuje se okolo 100 – 150 Eur.
Užitečné informace
Pasy, víza, doklady
Pro vjezd do Černé Hory musí mít občan ČR cestovní pas, jehož platnost při vstupu však musí být ještě nejméně tři měsíce delší. Děti do patnácti let mohou být zapsány v pasu rodičů, nebo mít svůj vlastní pas. Ode dne dovršení 15 ti let mohou cestovat pouze na svůj vlastní pas. Vízovou povinnost k občanům ČR černohorská vláda zrušila, aby do země nalákala turisty. V Černé Hoře je přihlašovací povinnost (do 24 hodin) - tzn., že cizinec musí přihlásit pobyt na oddělení policie, příslušném podle místa přechodného pobytu. Za vyplnění Potvrzení o přihlášení k pobytu (tzv. bílá karta) se může účtovat poplatek ve výši 0,50 EUR. Tento dokument vyžadují hlídky pořádkové a dopravní policie a příležitostně i pasová kontrola na výstupu z ČH. Nesplnění této povinnosti může v rámci řízení u "přestupkového soudu" vynést i trest krátkodobého odnětí svobody (zpravidla v délce 4 až 7 dnů), udělení pořádkové pokuty (od 50 EUR výše) či zákaz dalších cest do ČH. Při ubytování v hotelu plní tuto povinnost ubytovací zařízení. Před odjezdem ze země je nutné se na policii i odhlásit.
Založení firmy v Černé Hoře
Založení obchodní společnosti cizincem nepodléhá žádným restrikcím. Nejčastěji zakládaným typem společností je společnost s ručením omezením se zkratkou D.O.O., za názvem společnosti. Zkratku lze volně přeložit jako Družstvo s ohraničenou odpovědností. Cizinec se může stát 100% vlastníkem společnosti i jejím jednatelem (ředitelem). Založení firmy trvá zhruba týden. Vyřízení všech licencí, DIČ a založení účtu lze zvládnout zhruba za další tři týdny. Jinými slovy, kompletní založení firmy trvá přibližně jeden měsíc. Jediné, co k založení firmy potřebujete platný pas. V Černé Hoře máme spolupracovníky hovořící česky, kteří Vám se založením společnosti pomohou. Založení firmy stojí okolo 1 000 Eur, včetně složení základního kapitálu (minimum 1 Euro).
Černohorské zákony předepisují firmě nutnost kanceláře. Tento problém lze řešit dvěma způsoby:
1/ najmete si vlastní kancelář (od 300 Eur/měsíc výše), 2/ budete sdílet kancelář s ostatními firmami a budete platit adekvátní podíl na nájemném. Výše cen za vedení účetnictví se pohybuje od 75 Eur/měsíc, podle rozsahu činnosti a počtu zpracovávaných dokladů. Sociální a zdravotní pojištění
Jako ředitel společnosti musíte alespoň formálně pobírat mzdu, ale skutečně musíte platit jen sociální a zdravotní pojištění. Minimální mzda v Černé Hoře se pohybuje okolo 100 Eur/měsíc. Zvolíte-li si tuto částku jako svoji mzdu, pak sociální pojištění činí 50 Eur/měsíc a zdravotní pojištění též 50 Eur za měsíc.
Trvalý pobyt a pracovní povolení
Trvalý pobyt a pracovní povolení potřebujete proto, aby Vám šly veškeré výdaje do nákladů, a to i v době, kdy nebudete v Černé Hoře fyzicky přítomni. K získání trvalého pobytu potřebujete ještě dvě věci: 1/ trvalé bydlení (nájemní smlouvy na byt), 2/ zdravotní prohlídku, (resp. potvrzení, že nemáte choroby typu AIDS a podobné invazivní choroby). V případě trvalého bydlení se můžete rozhodnout obdobně pro jednu ze dvou variant, jako je tomu u kanceláří. Buď si najmete vlastní byt (od 250 Eur/měsíc výše), nebo budete byt sdílet s jednateli dalších českých společností.
Délka pobytu nutného k založení společnosti
K založení společnosti a podání všech žádostí je třeba Vašeho 10ti až 14ti denního pobytu v Černé Hoře. V případě, že se vše v této době nestihne, mohou naši místní spolupracovníci vše (do)vyřídit na základě Vaší plné moci.
Zajištění chodu firmy
Zajistit hladké fungování Vaší firmy si můžete zajistit buď sami, nebo nám jej svěříte. Zajistíme styk s místními úřady, vyřídíme vaši korespondenci snimi i partnery, zajistíme doklady pro případ export, importu Vašeho zboží do Černé Hory, zajistíme včasné odevzdání daňového přiznání a všech dalších zákonných povinností. Budete-li si firmu řídit sami, musíte minimálně 4 krát ročně přijet do Černé Hry, což Vás jen na letenkách přijde na 40 000 Kč. Za tuto částku jsme schopni zajistit hladký chod firmy za Vás. Navíc neztrácíte svůj drahocenný čas a šetříte peníze. Černohorští úředníci jsou mizerně placení a podle toho vypadá i jejich pracovní výkon a nasazení. Na vyřízení jakékoliv žádosti se na úřadech neskutečně dlouho čeká.
Podrobnější informace o podnikání v Černé Hoře najdete například na adrese: www.visit-mba.org