Alternativy: Mají investoři v době nejistoty poslechnout své srdce?

Akciím se dá těžko věřit, výnosy dluhopisů nestojí za řeč. Do čeho tedy vložit peníze? Investoři začínají přemýšlet nejen v rovině návratnosti, ale i splnění si svých přání, případně naplnění touhy po zážitcích.
Investice do zálib podléhají módním vlivům, stejně jako naše záliby. Přesto existují věci, u kterých lze předpokládat růst hodnoty v čase, ať se jedná o malby, značková auta, nebo třeba vína z Bordeaux. Podle studie * World Wealth Report 2010* společností Capgemini a Merrill Lynch se bohatí soukromí investoři vracejí ke svým zálibám a sbírají věci, jejichž cena by měla dlouhodobě růst.
Umění a další sbírky jako zajištění proti inflaci
Nejhodnotnějšími kategoriemi jsou podle reportu umění a "ostatní sbírky", tedy vína, starožitnosti a mince. Letos roste i potávka po honosných vilách a luxusním zboží.
Mei Mosses All Arts Index, který zahrnuje aukční ceny umění, vzrostl v první polovině roku o 13,5 %, zatímco akciový index S&P 500 se o 6,5 % propadl. Také index kvalitních vín (Liv-ex Fine Wine Investments) vzrostl, a to o 27,2 %.
Zlatko Míčka: Do vín bez certifikace bych neinvestoval an
Bohatým jednotlivcům slouží nákupy uvedených věcí jako forma diverzifikace tradičního portfolia. Podle Ruperta Robinsona ze Schroders Private Bank představují soukromé sbírky nejen zajištění proti inflaci, ale i vůči změnám na tradičních trzích akcií a dluhopisů.
Některé instituce dokonce nabádají klienty, aby zahrnuli do portfolií svá letadla. Soukromá švýcarská banka Lombard Odier dokonce vyvinula platformu, kde je možné sledovat tradiční investiční aktiva a ostatní investice (umění, jachty, letadla) zároveň. Klienti mohou sledovat výnos portfolia, likviditu, risk management a měnové fluktuace. Díky systému si klienti například dříve uvědomí potřebu diverzifikace, například z důvodu přílišné expozice vůči akciím. Několik firem vytvořilo fondy investující za klienty, kteří nemají čas se tím zabývat sami. Například Fine Arts Fund vykazoval během šesti let návratnost 34 % ročně.
Pesimismus pokračuje
Investice do zálib však nejsou hitem pro všechny poradce. Například David Poole ze Citi Private Bank říká, že by nezařazoval záliby do tradičního investičního portfolia. Hodinky, auta, vína a šperky jsou podle něj ovlivňovány módními trendy, nabídkou a ostatními nevyzpytatelnými faktory, které z nich tvoří těžko ocenitelnou část portfolia.
Přestože jsou těžko ocenitelné, neznamená to, že nemají hodnotu.
Podle expertů na alternativní investice je klíčové rozpoznat hranici mezi masově vyráběným luxusním zbožím a opravdu vzácnými předměty. Luxusní jachty a auta ztrácejí přibližně 15 % hodnoty po prvním roce vlastnictví. Pak je ještě nutno přičíst odhadovaných 10 % ceny na jejich provoz, jak uvádí společnost Fractional Life, která nabízí částečné vlastnictví luxusních věcí.
Dan Kemp ze Saltus Partners věří, že rekordní ceny uváděné na elitních aukcích mohou některé lidi přimět koupit si umělecká díla. Jedná se však podle něj spíše o výjimky. Prý jen několik uměleckých děl a luxusních rezidencí si udrželo dlouhodobě hodnotu. "Takzvané investice do zálib jsou v podstatě jen spekulace – sázíte na to, co se stane v budoucnu módou. Málokdy bývá s odstupem času slyšet o těch, kdo kvůli svým zálibám naopak o peníze přišli."
Odborníci se nicméně shodují, že dokud bude finanční prostředí nejisté, poroste zájem o pevná aktiva. Capgemini předpokládá, že zájem o tyto alternativní investice bude v následujících letech tažen poptávkou z rozvojových zemí, v nichž se rozrůstají bohatší vrstvy obyvatel.
Zdroj: WSJ
Aktuality
