Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 vykresluje trojúhelník, ze kterého bude muset ven
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 vykresluje trojúhelník, ze kterého bude muset ven

Po předchozím ztrátovém týdnu index S&P 500 tentokrát uzavřel se ziskem 0,85 %. Rozpětí pohybu do strany se zúžilo, prolomení trojúhelníkové formace určí další směr vývoje indexu.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

50denní klouzavý průměr, pod kterým index S&P 500 poprvé uzavřel 12. března, se ze supportu změnil v rezistenci. K očekávanému testování hladiny 2 320 ještě nedošlo, důvodem mohla být i páteční expirace měsíčních opčních kontraktů.

Graf indexu S&P 500 je měsíc téměř shodný. Prolomení 50denního klouzavého průměru je poměrně negativním signálem, potvrzuje mizející růstový potenciál a malé naděje na brzké testování historických maxim, na která si investoři od listopadu do března celkem zvykli. Pravděpodobnější variantou pro nejbližší období je sestup ceny k supportu okolo 2 300.

VIX

Index volatility VIX zůstává nad 14 a pro akcie vysílá negativní signál. Že by příprava na sezónně tradičně slabý květen?

Závěr

Závěrečná hodnota indexu S&P 500 pod 50denním klouzavým průměrem vysílá poměrně nepříznivý signál. Ani kdyby se index vrátil nad tento průměr, býci by neměli vyhráno, klesající tendence by i tak byla patrná. Psychologicky významný může být přicházející květen, známé úsloví "Sell in May and Go Away" bude nepochybně tématem komentářů k aktuálnímu vývoji na trhu.

Graf indexu S&P 500 se za poslední týden prakticky nezměnil. Platí klesající trendová čára, benchmark se ale drží v rozmezí 2 300 až 2 400. Od současné hodnoty k 2 300 jde o zhruba 2 % sestup, což není mnoho. Šance na nová historická maxima je asi pro nejbližší dobu minimální, spíše lze čekat začátek volatilnějšího období. Uvidíme, jakou sílu prokáže support na 2 300, do dění na trzích ale může promluvit také geopolitika nebo avizovaný návrh daňové reformy z dílny Donalda Trumpa a jeho administrativy.