Týden na trzích podle burzovních grafů: Medvědi se probrali ze zimního spánku. Začíná korekce?
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Medvědi se probrali ze zimního spánku. Začíná korekce?

Po čtyřech týdnech se na týdenním grafu indexu S&P 500 objevila červená svíčka, a to rovnou sytě rudá. Index S&P 500 odepsal 3,85 % a pravidlo, že poklesy bývají rychlejší než vzestupy, se potvrdilo. Po delší době se za celý týden nepřepisovaly historické rekordy. Konečně něco normálního, chce se dodat.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX Korekce na trzích

S&P 500

Pokles cen akcií byl doprovázen nadprůměrným objemem obchodů, což není nic výjimečného. Ekonomické zprávy sice zůstávají příznivé, z extrémně překoupených hodnot ale akcie zkrátka jednou klesnout musely.

Psychologicky zajímavá hladina 2 800 u indexu S&P 500 nebyla potvrzena jako support. Pro další týden bude důležité, zda index prolomí i hladinu 2 700. Nejbližší hladiny podpory jsou na 2 750 a 2 700. Hluboký týdenní pokles prozatím nic nemění na býčím nastavení denního grafu.

Pokud se podíváme na týdenní graf, pokles za uplynulých 5 dnů se jeví v jiném světle. Připomeňme, že při případném 5% poklesu se index S&P 500 z maxima vrátí na 2 730, při 10% poklesu bude na 2 587 bodech, tedy téměř na 50týdenním průměru a kulatých 2 500, což by znamenalo oproti rekordu pokles o 13 %. Je to hodně, nebo málo?

VIX

Index volatility VIX za týden narostl zhruba o 50 % a je na hodnotě z loňského dubna a srpna. Vzhledem k absenci vyloženě negativních zpráv by výrazně výše stoupat neměl.

Závěr

Ve středu skončil leden. Index S&P 500 jej uzavřel se ziskem 5,8 %, maximální letošní zisk byl v pátek 26. ledna, a to 7,3 %. Navzdory propadu v uplynulém týdnu zkrátka skvostný začátek roku.

Příští pátek začínají olympijské hry, které vnímám jako období klidu. Únor patří mezi historicky stabilní měsíce, trh je ve své sezónně příznivější polovině roku. Pokles v posledních dnech asi nikoho vyloženě nešokoval, otázkou zůstává, zda jde pouze o krátkodobou epizodu v růstovém příběhu. Absence negativních zpráv obrat v souboji býků s medvědy zrovna nepodporuje. Uplynulý týden ale potvrdil, že tržní bezvětří skončilo a může se vrátit normál v podobě střídání růstů a poklesů.