Týden na trzích podle burzovních grafů: Útok na historická maxima nevyšel, index S&P 500 mírně oslabil
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Útok na historická maxima nevyšel, index S&P 500 mírně oslabil

Páteční pokles indexu S&P 500 o 0,49 % znamenal i ztrátu za celý týden, konkrétně o 0,51 %.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Ve čtvrtek index S&P 500 testoval historická maxima. Páteční seance jej vrátila pod 3 000 bodů, ovšem nad podporu v zóně 2 940 až 2 950 a nad klouzavé průměry. Okolo 2 940 je také zatím nevyplněný cenový odskok a na 2 950 je 50denní klouzavý průměr.

Dokud index setrvá nad nejbližším supportem 2 940 až 2 950, denní graf zůstane v býčím nastavení. Před týdnem se jevilo jako pravděpodobné, že by S&P 500 mohl testovat maxima okolo 3 025, což se potvrdilo. Vzhledem k tomu, že páteční pokles probíhal za zvýšeného objemu obchodů, je nyní naopak solidní šance na testování zmíněné hladiny podpory.

Proč recese (ne)jsou problém pro investory?
Někdy se zdá, že se lidé obávají příští recese prakticky okamžitě poté, co skončí ta předchozí. Na jednu stranu to lze pochopit, protože nejde o nic příjemného, na druhou stranu ale není dobré žít v obavách jen proto, že víme o cykličnosti ekonomiky a trhu.
Trh je plný akcií, fundamenty dlouhodobě mají význam
Americké akcie, soudě podle výkonnosti indexu S&P 500, jsou na tom letos velice dobře. To ale neznamená, že se daří všem titulům, které tento benchmark sdružuje. Rozdíly mohou být nečekaně velké.

VIX

Index volatility VIX osciluje okolo 15. Páteční posun o 9 % nahoru jej vrátil na vyšší hodnoty, ale ukazatel zůstal pod klouzavými průměry. Pro akcie tak stále vysílá spíše býčí signál.

Závěr

Ve středu Fed podle očekávání snížil základní úrokovou sazbu o dalších 25 bazických bodů. Ve čtvrtek se závěrečná hodnota indexu S&P 500 přiblížila k historickému maximu z 26. července 2019. Páteční dopolední zisk indexu se ovšem překlopil do ztráty, a tak index poprvé v září zapsal červenou týdenní svíčku. Nové obavy o osud obchodní dohody USA s Čínou mohou na trh působit i v dalších dnech, v dalších týdnech se pak dozvíme, jak obavy o ekonomický výhled (ne)dopadají na hospodaření firem.

Akcie amerických bank: Blýská se na lepší časy?
Ziskovost amerických bank souvisí s úrovní výnosů amerických vládních dluhopisů. Ty jsou přitom aktuálně nízké. Po krizi navíc akcie silněji regulovaných finančních domů nedokázaly napravit ztráty a vystoupat na nová maxima. Sestupný trend z uplynulých čtvrtletí by ale mohl být u konce.