Špicar: Evropa na tom není dobře a všichni už to vědí. Pomohl by jí silný lídr
Kompas konkurenceschopnosti. Dokument, se kterým přišla Evropská komise, má být cestou k tomu, aby Evropa opět konkurovala USA a také Číně. Je potřeba nasměrovat ekonomiku starého kontinentu správným směrem, teď na tom totiž vůbec není dobře, říká Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy. Již není možné situaci zamlžovat, již to vidí opravdu všichni, vysvětluje. Zrcadlo podle něj Evropě nastavuje třeba Donald Trump. Nyní se uvidí, zda problémy budeme řešit tak, že vymyslíme další regulace, nebo se budeme soustředit na problém samotný. Zájmy jednotlivých evropských zemí na sebe budou narážet, vysvětluje Špicar v rozhovoru, ve kterém došlo i na americkou celní politiku nebo budoucnost automobilového průmyslu.
A zase ta byrokracie
Nový dokument, který má za cíl dostat Evropu zpět na vrchol, se věnuje třem hlavním oblastem . inovacím, dekarbonizaci a bezpečnosti. Alespoň těmito tématy podle odborníků míří tam, kam má. Třeba podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje byl ale byla potřeba také nová perspektiva a hlavně "legislativní a regulační detox". O snížení byrokracie dokument ostatně pojednává také, dává si za cíl, že se sníží o čtvrtinu a u malých a středních podniků o 35 %. "Předpokládám, že to bude nějaká revize toho, co již bylo přijato, a racionalizací toho, co již bylo vydáno," říká Radek Špicar. Jaká nakonec bude realita, je zatím předčasné vyhlížet. Stejně tak není jasné, zda kompas konkurenceschopnosti nebude opět jen dalším z řady dokumentů a strategií, nebo se některé jeho body opravdu přetaví v realitu.
Automobilky v napětí
Na evropské úrovni se hraje ještě jedna hra, ta o automobilový průmysl. Evropská komise začala s automobilkami řešit kritickou situaci v jejich odvětví. Výrobci vozidel se v posledních měsících začali ozývat stále hlasitěji a jejich hlasy sílily s tím, jak se blížil rok 2025. Z něj totiž měla řada automobilek obavy kvůli razantnímu zpřísnění emisního limitu. Za jeho neplnění se počítá s pokutami, které v součtu mohou být miliardové. Rovnice je jednoduchá, emisní limity jsou nastavené na 93,6 g/km a za každý gram nad limit bude automobilka platit 95 eur za každé prodané auto. Podle Špicara proběhl "test trhem" a výrobci vozidel naplno zjistili, že nejsou schopni limity při stávajícím nastavení plnit. I to je nyní v jednání, stejně jako to, zda další snižování limitů poběží podle původního plánu, nebo se upraví tak, aby s jejich plněním neměly automobilky takové problémy a zůstaly konkurenceschopné. Konkurence na východě i na západě totiž nespí.