11 společností, se kterými vsadíte na cirkulární ekonomiku
|

11 společností, se kterými vsadíte na cirkulární ekonomiku

Cirkulární ekonomika nemá nic společného s cirkulárkou, jde o koncept zaměřený na udržitelnost, zvyšování efektivity výroby a kvality životního prostředí. Lidé stále více plundrují přírodní zdroje, které se rychle tenčí. Jedním z řešení, naštěstí nevyčerpatelným, jsou inovace. A právě na ně sázejí firmy, o kterých bude řeč.

Ekologie a životní prostředí Technologie Investiční tipy

Světové ekonomické fórum (World Economic Forum) a Fórum mladých globálních lídrů (Forum of Young Global Leaders) ve spolupráci se společností Accenture Strategy udělují ocenění The Circulars firmám a jednotlivcům, kteří významně přispívají k rozvoji cirkulární ekonomiky v soukromém sektoru, veřejném sektoru i ve společnosti jako takové. Které perspektivní firmy obdržely toto ocenění?

Winnow Solutions

Měřiče na elektřinu a vodu jsou běžné, ale britský startup Winnow přišel s inteligentními měřiči, které analyzují odpad. V komerčních provozovnách získávají údaje o množství vyhozeného jídla a hledají způsoby, jak omezovat odpad. V některých kuchyních může končit v odpadu až pětina jídla a společnosti Winnow se již ve stovkách kuchyní ve 40 zemích podařilo objem odpadu snížit na polovinu a ušetřit klientům ročně asi 25 milionů dolarů. Odpovídá to ušetření jednoho jídla vyhozeného do koše každých sedm vteřin.

DyeCoo Textile Systems

Textilní průmysl využívá hodně vody a chemikálií a vytváří toxický odpad, což je velký problém zejména v zemích jako Čína, Indie, Bangladéš, Vietnam nebo Thajsko. Nizozemská firma DyeCoo vyvinula proces barvení látek bez využití vody a jiných chemikálií kromě samotného barviva a stlačeného oxidu uhličitého rozpouštějící a vnášejícího barvivo hluboko do tkaniny. Oxid uhličitý se odpařuje, recykluje a opět využívá a 98 % barviva je absorbováno látkou. Proces trvá polovinu času, využívá méně energie a je levnější.

Close the Loop

Tato australská společnost strávila více než deset let zpracováváním starých tiskových kazet a měkkých plastů. Ty jsou smíchávány s asfaltem a recyklovaným sklem, čímž se vytvoří kvalitnější povrch vozovky, který vydrží až o 65 % déle než tradiční asfalt. Na každý kilometr takových nových silnic se využívá 530 000 plastových sáčků, 168 000 skleněných láhví a odpadu z 12 500 tiskových kazet.

Enerkem

Tato kanadská společnost se snaží využívat odpad jako palivo do aut. Její technologie dokáže extrahovat uhlík z odpadu, který nelze recyklovat. Během pěti minut se uhlík přemění na plyn, který lze využít k výrobě biopaliv nebo chemikálií využitelných v tisících běžných výrobků. Město Edmonton například opětovně využívá 90 % svého odpadu a každoročně ušetří více než 100 000 tun odpadů, které by jinak skončily na skládce.

Schneider Electric

Francouzská společnost, která se specializuje na energetický management a automatizaci, využívá ve svých produktech recyklova(tel)né materiály, prodlužuje životnost výrobků prostřednictvím leasingu a modelu pay-per-use a do svých dodavatelských řetězců zavedla systém zpětného odběru. Tyto aktivity představují 12 % jejích příjmů, díky čemuž mezi lety 2018 a 2020 ušetří až 100 000 tun primárních zdrojů.

Cambrian Innovation

Firma vyvinula technologii EcoVolt, která zpracovává odpadní vodu znečištěnou průmyslovými procesy, ale pouze ji nemění na čistou vodu, využívá ji také k výrobě bioplynu, který lze využít k výrobě čisté energie. Ve svých devíti provozovnách v USA již zpracovala asi 300 milionů litrů odpadních vod.

Lehigh Technologies

Firma z Atlanty mění staré pneumatiky a další pryžový odpad na takzvaný "mikronizovaný kaučukový prášek", který může být využit k výrobě pneumatik, plastů, asfaltu nebo stavebního materiálu. S využitím tohoto produktu již bylo vyrobeno 500 milionů pneumatik.

HYLA Mobile

Chytré telefony a tablety změnily způsob života a práce mnoha lidí, ale také znamenají množství odpadu z vyřazených zařízení. HYLA Mobile spolupracuje s mnoha předními světovými výrobci a poskytovateli služeb při opětovném využívání zařízení nebo jejich částí. Podle odhadů již takto bylo opětovně využito více než 50 milionů zařízení, což představuje asi 6 500 tun elektronického odpadu, který by jinak skončil na skládce.

TriCiclos

Chilská společnost v roce 2009 začínala s předsevzetím, že chce pomoci vytvořit svět bez odpadů. Od té doby vybudovala a provozuje největší síť recyklačních stanic v Jižní Americe, odstranila 33 000 tun recyklovatelného materiálu ze skládek a ušetřila více než 140 000 tun emisí uhlíku.

Miniwiz

Zakladatel firmy Arthur Huang nezná slovo odpad. Je nadšencem do upcyklace, která mění staré materiály na něco nového. Nejde o žádnou novinku, v minulosti bylo využívání použitých věcí normální. Miniwiz však tento přístup posouvá na novou úroveň tím, že vynalezla přes tisíc nových udržitelných materiálů a aplikací. Příkladem je trashpresso, mobilní upcyklační zařízení, které promění 50 kg plastových láhví za hodinu na levný stavební materiál bez použití vody a pouze s využitím solární energie.

Anheuser-Busch InBev

Důkazem, že se inovace neomezují pouze na malé začínající podniky v oblasti technologií, je velká pivovarská společnost. Jejím plánem do roku 2025 je dosažení 100 % produkce v baleních, která budou vratná nebo z recyklovaných materiálů. Již nyní se většina nápojů prodává ve vratných skleněných láhvích a firma spolupracuje s dodavateli a zákazníky na zvyšování tohoto podílu. Společnost rovněž zahájila výrobu proteinového nápoje z obilí, které se využívá při vaření piva, původně využívaného pouze jako krmivo.

Zdroj: World Economic Forum
07:07

Jak vypadá osobní investiční portfolio hlavní ekonomky Raiffeisenbank?

Jarní sázka na jistotu v podobě velkých amerických společností z "digitálního světa", ale třeba také impulzivní nákup...
Americké akcie Zajímavost dne Celebrity
včera v 12:06

Nízké sazby, inflace a volatilita aneb Co byste si (také) měli hlídat při sestavování investičního portfolia

Centrální banky hodlají držet sazby nízko po dlouhou dobu, obrovské sumy peněz napumpované do systému hrozí...
Investiční strategie Investiční portfolio Diverzifikace investic
včera v 06:22

Tooze: Deglobalizace probíhá, globální epidemie ji může urychlit

Dodavatelské řetězce velkých nadnárodních korporací byly a stále jsou globální, pandemie covidu-19 a před ní i napětí...
Světová ekonomika Globalizace Koronavirus
28. 10. 2020 07:03

Horyna (eMan): Regulace velkých technologických korporací by se hodila. Musela by mít ale nadnárodní charakter, jinak si koledujeme o další nástup čínských obrů

Americké technologické giganty v poslední době doslova požírají jakoukoli konkurenci, která doroste do určité...
Informační technologie Technologie Regulace
26. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Trhy 33 let od černého pondělí a začátek velkého investičního trendu

Ačkoli se na trzích a v ekonomice kvůli covidu-19 přepisuje historie, některá srovnání s důležitými milníky...
Panika na trzích Ponaučení pro investory Burzovní almanach
23. 10. 2020 06:39

Aleš Prandstetter (eFrank.cz): Na tyto sektory má smysl dlouhodobě vsadit

Neumím říci, jak se budou vyvíjet ceny akcií v tom kterém odvětví do prezidentských voleb v USA nebo třeba do konce...
Americké akcie Světové akcie ETF
21. 10. 2020 17:42

3. listopad jako nejdůležitější den letošního roku: Do jakého světa se probudíme po prezidentských volbách v USA?

Myslím si, že Donald Trump navzdory dosavadním předvolebním průzkumům nakonec křeslo v Bílém domě uhájí. A pro trhy...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Volby
20. 10. 2020 14:51

Tenconi (ADA Economics): Inflace není, co bývala. V měnícím se světě (i) s tím musíme počítat

Jednou z nejvýznamnějších průmyslových strategií posledních let bylo omezení životnosti výrobků. Jde přitom o jistou...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Inflace
20. 10. 2020 12:37

Expert: Česká zemědělská půda je stále atraktivní ve srovnání s Rakouskem nebo Německem, obrovský potenciál teď ale vidím na Slovensku

Zemědělská půda na Slovensku slibuje v současnosti podobně atraktivní zhodnocení, jaké jsme zaznamenali v uplynulých...
Investiční alternativy Zemědělství Pozemky a půda
19. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Bankovky jako investice

Co je fascinujícího na sběru bankovek? A jak velké zhodnocení nabízejí? Investorský magazín nabízí úvodní lekci z...
Investorský magazín Rozhovor Investiční alternativy
15. 10. 2020 12:10

Výnosy a riziko na trhu s dluhopisy: Diverzifikace je základ, ve firemním sektoru budou (stále) padat hlavy

Velká část státních dluhopisů nabízí v současností záporný reálný výnos, mnohdy dokonce i ten nominální. Čeští drobní...
České státní dluhopisy Státní dluhopisy Firemní dluhopisy
13. 10. 2020 06:46

Horská (Raiffeisenbank): V horizontu pěti let změnu politiky centrálních bank nečekám, změna jejich role v globální ekonomice ale probíhá naplno

Centrální banky přehlížejí rychlý růst cen aktiv a sveřepě se věnují inflaci na úrovni klasického spotřebitelského...
Centrální banky Fed ECB
12. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Ruské akcie a trendy v obchodování drobných českých investorů

Investorský magazín tentokrát hledá zajímavé investiční příležitosti v největší zemi na světě. Ruské akcie, a nejen...
Rusko Emerging Markets Investiční strategie
12. 10. 2020 09:45

Jiří Staník (Helgi Library): Pilulka svůj růst nezakládá na lékárenském byznysu, ale na e-commerce. Třešničkou na dortu může být deregulace prodeje léků na předpis

Ocenění společnosti Pilulka je vzhledem k jejím růstovým plánům a dosavadní neziskovosti samozřejmě složité, firma má...
Akcie ČR Pražská burza Pilulka
11. 10. 2020 18:30

Pilulka.cz jde na burzu. Projděte si webinář s vedením společnosti a analytikem

26. října 2020 by se mělo na trhu START pražské burzy poprvé obchodovat s akciemi společnosti Pilulka.cz. Proč mohou...
Pilulka Akcie ČR Farmacie
10. 10. 2020 06:31

Petr a Martin Kasovi (Pilulka.cz): Cílem je spokojený zákazník, ne maximální možný zisk. Podnikání musí mít hlubší smysl

Petr a Martin Kasovi míří s Pilulkou.cz na pražskou burzu. V burzovní vinárně si povídali se šéfredaktorem...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
8. 10. 2020 12:15

Prandstetter (eFrank.cz): Český akciový trh není pro ty, kdo chtějí chránit své bohatství. Bankovní tituly budou nadále pod tlakem nízkých sazeb

Z hlediska dividend je pražská burza nepochybně zajímavá, dlouhodobě je ale výkonnost samotných akcií na trhu v Rybné...
Akcie ČR Pražská burza Banky
6. 10. 2020 06:52

Filip Kejla (WOOD & Company): Pilulka je mimořádně atraktivní investice, hospodaření i valuace slibují růst

Filip Kejla není na trhu žádným nováčkem. Společnost Pilulka.cz, která se chystá na trh START pražské burzy, je podle...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
5. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Česká zbrojovka Group na pražské burze a jak je (ne)bezpečný dark web

Vlna IPO na parketu pražské burzy pokračuje. Hlavní trh na začátku října obohatil tradiční český výrobce ručních...
Investorský magazín Rozhovor Česká zbrojovka Group
5. 10. 2020 09:54

Druhá vlna pandemie covidu-19: Je oživení ekonomiky v roce 2021 ohroženo?

Jaké jsou scénáře vývoje (nejen) české ekonomiky ve světle probíhající druhé vlny pandemie koronaviru? V rámci...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus