Korporátní spready zpátky do normálu? Ani náhodou…
|

Korporátní spready zpátky do normálu? Ani náhodou…

Současné firemní spready dluhopisů amerických společností s investičním ratingem Baa jsou na úrovních okolo 370 bodů, což v porovnání s tím kde byly, když vrcholila kreditní krize na sklonku minulého roku (611 bodů) vypadá na návrat do “normálu”. Historie však říká něco jiného!

Firemní spready Baa

Korporátní (firemní) spread

rozdíl výnosů mezi firemními a státními (bezpečnými) dluhopisy. Růst hodnoty signalizuje nejistotu a obavy investorů

Aktuální hodnoty totiž vypadají jinak ve světle předchozích, významných krizových událostí na trzích a obdobích ekonomického poklesu. Zdá se, že současná hodnota těchto spreadů v sobě započítává stále ještě hodně špatných zpráv, "které jsou na cestě".

Jen pro příklad. Současné spready jsou stále na velmi vysokých úrovních let 2001-2, kdy v USA splaskla internetová bublina, k tomu přišlo 11.zaří a navíc byla otřesena důvěra investorů při kauzách ENRON / WORLDCOM.

Internetová bublina

prudký nárůst cen akcií v důsledku nepřiměřeného ocenění akcí technologických společností

Kauza ENRON / WORLDCOM

krize důvěry investorů způsobená falšováním účetních dokladů amerických veřejně obchodovaných společností

Současná hodnota okolo 370 bodů je ve stejné úrovni jako při ekonomickém úpadku v letech 1937-38. Máme před sebou také číslo, které je o sto bodů vyšší než při burzovních krachu v roce 1987.

Kreditní boom

období velmi nízkých úrokových sazeb (levných peněz)

Po tom co se odehrálo na trzích v minulém roce je skoro nereálné, abychom se dostali v brzké době zpět k 150 bodům, které provázely období kreditního boomu nebo aby se posunuly směrem k dlouhodobého průměru okolo 200.

Důvodem je stále přetrvávající ekonomická, finanční a vnitropodniková nejistota. Zdá se, že investoři již v posledním půl roce sice přestali počítat s katastrofickým scénářem vývoje ekonomiky, ale stále do současných hodnot kalkulují recesi, která bude i v příštím roce a další nárůst nezaměstnanosti.