Dow Jones: Dalších deset let nouze
|

Dow Jones: Dalších deset let nouze

Americký akciový index Dow Jones se po třech měsících znovu vrátil pod 10 000 bodů. Je důvod se touto hodnotou vůbec vzrušovat?

Světové akcie
Dow Jones historický

Podle portfoliomanažera Vitaliye Katsenelsona z investiční společnosti Investment Management Associates by si investoři na hodnotu indexu Dow Jones okolo 10 000 bodů měli prostě již "zvyknout".

"Index Dow Jones se poprvé dostal nad deset tisíc bodů téměř před jedenácti lety. A podle mého názoru se budou americké akcie obchodovat okolo této hodnoty dalších deset let," predikuje Katsenelson.

"Historie říká, že po sekulárních (dlouhotrvajících - pozn. redakce) býčích trzích, jako byl například ten v letech 1982 až 2000, následuje delší období bezvětří, kdy jde trh jde takzvaně do strany," vysvětluje Katsenelson.

Důvodem tohoto pohybu je neúměrně vysoké ocenění akcií, které způsobí prudký býčí růst. To následně trvá delší dobu, dokud se ceny akcií nevrátí na průměrné hodnoty. Laicky řečeno, trvá i několik let, než se předražené akcie dají nakoupit za "normální" ceny.

historické P/E

Aplikací této historické statistiky na současné podmínky Katsenelson ukázal, že jsou dnes akcie oceněny nejvýše v historii.

Jak má k tomuto "budoucímu trhu" přistupovat investor?

"Investoři by se měli vyhnout nakupování indexových fondů, které kopírují vývoj trhu. Místo nich by se měli soustředit právě na hledání správné hodnoty akcií," radí poněkud filozoficky zastánce hodnotové analýzy Katsenelson.

Zároveň je přesvědčen, že by měli investoři nahradit strategii "kup a drž" přístupem "kup a prodej". Jinými slovy být v investování daleko aktivnější.

Zdroj: Yahoo!