Raketa jménem NWR: Ceny uhlí ženou akcie nahoru
|

Raketa jménem NWR: Ceny uhlí ženou akcie nahoru

NWR oznámila ceny koksovatelného uhlí na japonský fiskální rok a na 2Q2010 a ceny koksu na 2Q2010. Ceny koksovatelného uhlí na japonský fiskální rok (od 2Q2010 do 1Q2011) dosáhly v průměru 163 EUR/t, což představuje nárůst zhruba 63 % oproti průměrné ceně v 1Q2010 (100 EUR/t). Akcie na základě toho obdržely zvýšená doporučení od předních bankovních domů – Deutsche Bank, UniCredit, Credit Suisse, ING, svůj názor na akcie zlepšila také Citibank. Akcie NWR od oznámení cen letí nahoru.

NWR Uhlí a koks

NWR oznámila vyšší dohodnuté ceny na další období

NWR - ceny uhlí a koksu

Výkonnost v roce 2010

Díky růstu ceny uhlí a růstu prodaných objemů vzroste v roce 2010 meziročně výrazně výkonnost NWR. Před zveřejněním cen jsme očekávali, že EBITDA dosáhne v roce 2010 312 mil. EUR. Dnešní oznámení pak povede k tomu, že se pohled výkonnost NWR v roce 2010 výrazně navýší. Naše očekávání na EBITDA se aktuálně v roce 2010 pohybuje na výši 575 mil. EUR. Současné očekávání trhu se pohybuje pouze ve výši 379 mil. EUR (medián z očekávání agentury Bloomberg), ale v tomto očekávání ještě nejsou zahrnuty vysoké ceny uhlí, které pozitivně překvapily nás i trh. Předpokládáme, že také očekávání trhu se bude pohybovat minimálně v podobné výši.

V našem očekávání jsme konzervativní na úroveň provozních nákladů. Očekáváme, že se s růstem mzdových nákladů (NWR vyplatí zaměstnancům bonusy díky vylepšené výkonnosti, o tom NWR reportovala) a nákladů na materiály (růst cen oceli a meziroční navýšení produkce) se náklady na vytěženou tunu uhlí také zvýší. Finanční ředitel NWR předpokládá peněžní náklady na tunu v konstantní výši.

NWR - provozní výkonnost

Nejlevnější společnost v sektoru

Akcie NWR se tak dle našeho pohledu na výkonnost NWR v roce 2010 (EBITDA 575 mil. EUR) obchodují za 5,3 násobek EV/EBITDA. Aktuální diskont k mediánu trhu (EV/EBITDA 8,9) je 47 %. Obvyklý diskont k EV/EBITDA se pohybuje v pásmu 15 až 20 %. V případě NWR se tak i přes dnešní enormní růst tedy otevírá prostor pro další růst. Výše zmíněný diskont není opodstatněný a měl by být očekávaným růstem ceny akcií snížen.

Relativní srovnání na základě výkonnosti roku 2010

Dividenda

Finanční ředitel NWR Marek Jelínek ve středu v rozhovoru pro agenturu Dow Jones připustil, že NWR po výsledcích prvního pololetí zváží možnost vyplácet znovu dividendy. Možnost výplaty dividendy již ze zisku za 1H2010 považujeme jako pravděpodobnou, protože očekáváme, že to vylepšená finanční situace (nárůst provozní výkonnosti) společnosti dovolí. NWR navíc získá 122 mil. EUR prodejem NWR Energy, z toho však zhruba 85 mil. EUR použije na snížení zadluženosti (zbytek bude využit na běžné provozní účely). Očekáváme, že by NWR mohlo ze zisku za rok 2010 vyplatit celkově na dividendách (výrazněji ze zisku za 2H2010) 0,4 EUR/akcii (10,9 Kč/akcii, div, výnos 4 %).

Akcie NWR

Akcie NWR ve středu výrazně posílily a zavřely na 276 Kč (+22,2 % d/d), také objem byl enormní (1,4 mld. Kč). Ve čtvrtek zatím pokračují v růstu a odívaly se krátce již nad 300 Kč.

Očekáváme, že akcie NWR budou pokračovat v posilování a budou tak reagovat na oživení ocelářského sektoru. V krátké době nelze vyloučit ani realizaci zisků po enormním růstu ceny. Pozitivní trend by však měl zůstat zachován.

Zdroj: ATLANTIK FT