Citigroup: Kvůli Řecku přijde 20% korekce
|

Citigroup: Kvůli Řecku přijde 20% korekce

Stratégové americké banky Citigroup varují před masivními výprodeji a slábnoucím eurem. Reagují tak na jeden z nejhorších akciových týdnů za několik uplynulých let. Krátkodobě předpokládají výraznou korekci na akciových trzích.

Korekce na trzích Světové akcie
Americké akcie

Podle Citigroup je krize okolo řeckého zadlužení a obavy o situaci v dalších zemích horší, než byly některé regionální finanční krize s mezinárodním dopadem v minulosti – severní Evropa v roce 1992 nebo jihovýchodní Asie a Korea v roce 1997.

Analytik Tsutomu Fujita se domnívá, že akciové trhy posílily příliš rychle a příliš prudce za uplynulých zhruba 13 měsíců. "Světové trhy posílily o 80 %, takže je zcela přirozené očekávat korekci o 10 až 20 % v příštích třech měsících.“

V létě tedy Citigroup očekává opětovné vzpamatování se světových burz. Několik příštích měsíců však podle Fujity může být poměrně nebezpečných.

Nervozita na trzích roste

Nervozitu na trzích podpořil i čtvrteční chvilkový "megapropad" akciového trhu ve Spojených státech, kdy index Dow Jones krátce oslabil o celých 1 000 bodů, než se znovu vzchopil a většinu ztrát odmazal.

Ačkoli se nejspíš jednalo "pouze" o chybu některého z obchodních systémů, případně selhání lidského faktoru při zadávání objednávek, obavy o osud evropských zadlužených zemí a řešení celé situace byly tímto propadem jen podpořeny. Jean-Claude Trichet

Vlna kritiky se snesla například na hlavu šéfa Evropské centrální banky Jeana-Clauda Tricheta, který ve čtvrtek nevyužil jedinečnou příležitost k uklidnění nervozity na trhu během setkání bankéřů v Lisabonu.

Výsledky neudrží trh v zelené

Christian Tegllund Blaabjerg, hlavní akciový stratég Saxo Bank, považuje probíhající výsledkovou sezónu za velice úspěšnou. Přesto však hospodaření firem nestačí na udržení nákupního zájmu akciových investorů.

"Trh čekal, že Trichet vystoupí a uklidní investory. Jenomže neřekl nic. Politici se zkrátka bojí natvrdo říci, že ohrožené země eurozóny zkrátka musejí skousnout hořkou pilulku a zavést velice přísná opatření. Nelze donekonečna všem půjčovat. Peníze se tak pouze přesouvají z jednoho dlužníka na druhého. A to není žádné řešení, na což trhy reagují," vysvětlil Blaabjerg ve svém pátečním vyjádření.

Saxo Bank je však poněkud optimističtější, pokud jde o hloubku krátkodobé korekce. V případě amerického indexu S&P 500 očekává pokles o zhruba 5 %, ovšem ne níže než na hodnoty okolo 1 110 bodů.

Zdroj: Marketwatch.com