Zkrachuje Kalifornie? Její dluhopisy jsou na ročním minimu
|

Zkrachuje Kalifornie? Její dluhopisy jsou na ročním minimu

Problematika státních dluhů plní světová média již téměř rok. V tisku se propírají schopnosti států, jako jsou Řecko, Irsko nebo Portugalsko, splácet své dluhy. Nově však téma problémových dluhů můžeme rozšířit i o municipální (komunální) dluhopisy. Krize ukázala, že nejen státní, ale i komunální rozpočty jsou v neudržitelném stavu. Nejvíce se v tomto směru hovoří o Spojených státech.

Státní dluhopisy Kalifornie

Nezapomeňme, že řada amerických městských rozpočtů je zčásti financována státem přes lokální rozpočty. Bude ještě prostor pro další federální výpomoc? Graf ukazuje cenový vývoj ETF, který se specializuje na municipální dluhopisy v Kalifornii a jehož cena je na ročním minimu. Kalifornie je státem s nejvyšším HDP v USA, a zároveň jde o 8. největší ekonomiku na světě.

Je tu cosi zvláštní. Akciové trhy vesele rostou, municipální dluhopisy naopak ostře oslabují. Dostanou se městské rozpočty do stavu, kdy nebudou schopné splácet své závazky (technický bankrot), případně strýček Sam sáhne do hluboko do kapsy, nebo zažijeme ekonomický zázrak?

ETF na kalifornské komunální dluhopisy