Medvěd, nebo býk? Těchto 7 dividendových hvězd bude zářit vždy
|

Medvěd, nebo býk? Těchto 7 dividendových hvězd bude zářit vždy

Lámete si hlavu nad tím, jakou strategii zvolit pro investování na neklidných trzích? S&P 500 stále klopýtá za svými letošními maximy, dluhové problémy v Evropě nekončí a nikdo nemá tušení, jak dlouho ještě bude nejistota a velká volatilita trvat.

Světové akcie Dividendy

Chytří investoři, kteří k zajištění výnosů ze svého portfolia využijí dividendových akcií, mohou i v dnešní turbulentní době spát klidně. Pokud nechápete sílu dividend, dejte na Jima Siegela, který ve své knize "Budoucnost investorů" tvrdí, že je reinvestování dividend klíčovým faktorem pro dlouhodobou výkonnost portfolia.

Akcie, které vám budou vynášet za každého počasí, by měly splňovat tyto hlavní atributy:

1. Tučné dividendové výnosy

Všech těchto sedm akcií nabízí dividendový výnos přes 3 %. Můžete si sestavit svůj dividendový reinvestiční program, díky němuž budete moci dokupovat akcie, aniž byste museli přistoupit k rošádě v portfoliu.

společnost dividendový výnos
Intel 3,63 %
Arcelor Mittal 3,79 %
Banco Santander 10,6 %
Cooper Tire & Rubber 3,19 %
Navios Maritime 7,08 %
Eaton 3,27 %
Seagate Technology 6,43 %

2. Potenciál růstu

S takovými dividendami se průměrný investor (obzvláště pokud se přibližuje k důchodovému věku) spokojí a nebude vyžadovat růst ceny akcií, tedy klasický kapitálový zisk.

Zisky firem v ohrožení. Dividendy ale rostou

Ale my nechceme být jen průměrnými investory, proto vybrané akcie spojuje kromě velkých dividendových výnosů i prostor pro slibný růst. Jaký? To by mělo napovědět jejich PEG ratio (PEG ukazuje, nakolik je akcie podhodnocena oproti očekávanému růstu; čím blíže je hodnota PEG nule, tím je akcie podhodnocenější).

společnost PEG ratio
Intel 1,00
ArcelorMittal 0,39
Banco Santander 0,51
Cooper Tire & Rubber 1,00
Navios Maritime 0,33
Eaton 0,95
Seagate Technology 0,93

3. Výše dividend je dlouhodobě udržitelná

Vysoké dividendy a prostor pro růst jsou sice hezké, ale neříkají nic o tom, zda bude společnost takto vysoké dividendy schopna vyplácet i do budoucna.

Desatero přikázání dividendového investora: Strategie pro zajištěné stáří

Dostatečným vodítkem by měl být dividendový výplatní poměr (dividend payout ratio), který vyjadřuje, jaký podíl ze zisku firma distribuuje mezi své investory. Podle teorie by mělo platit, že čím nižší hodnotu má payout ratio, tím je výše dividend udržitelnější.

společnost výplatní poměr
Intel 29,97 %
ArcelorMittal 35,83 %
Banco Santander 36,44 %
Cooper Tire & Rubber 23,13 %
Navios Maritime 30,88 %
Eaton 36,55 %
Seagate Technology 15,07 %

David a Tom Gardnerovi ve své knize "Million Dollar Portfolio" radí držet pouze akcie s výplatním poměrem nižším než 65 %. Nižší payout ratio v praxi znamená, že pokud přijdou horší časy, nebude mít firma problém dále vyplácet dividendy, a naopak, pokud bude vše "klapat", existuje slušný prostor pro navyšování dividend.

Zdroj: fool.com