Burzovní kalendář 10. 10. - 14. 10. 2011
|

Burzovní kalendář 10. 10. - 14. 10. 2011

Americké akcie vstoupily do říjnového obchodování pravou nohou, stále ovšem mají co napravovat. Důležitý bude začátek výsledkové sezóny. V Evropě budou dále dominovat témata spojená s dluhovou krizí a novou vlnou kvantitativního uvolňování v Británii. Prahu čeká další týden určovaný děním ve vyspělé Evropě.

Wall Street

Americké akcie zažily díky lepší druhé polovině týdne růstový týden a zahájily říjnové obchodování pozitivně (S&P 500 +2,12 %).

Jaký bude letošní říjen? Historie napovídá růst akcií o procento

Investory v pátek potěšila čísla z trhu práce. Celková míra nezaměstnanosti překvapivě stagnovala na 9,1 % a pracovních míst přibylo rychleji, než trh čekal. Příznivá byla i revize srpnových čísel.

Americké burzy od začátku roku stále ztrácejí, a to od 4 do 8 %. Zásadní jsou stále problémy zadlužených zemí Evropy.

"Od konce srpna sledujeme sérii klesajících tržních maxim," upozorňuje na technické stránky obchodování Todd Salamone, šéf analytiků ve společnosti Schaeffer's Investment Research. "Hodně peněz je mimo trh, volatilita je stále vysoká, v akciích je ještě méně peněz než v březnu 2009, kdy trh dopadl na dno." (zdroj: CNBC)

Během týdne investoři se smutkem přijali zprávu o úmrtí dlouholetého mozku firmy Apple Steva Jobse. Akcie Apple po představení iPhonu 4S pokračovaly v poklesu a podle analytika Tomáše Rojíka z Fio banky jsou aktuálně zajímavou nákupní příležitostí navzdory nedávným rekordně vysokým cenám.

V novém týdnu bude investory kromě eurokrize nejvíce zajímat start výsledkové sezóny ve Spojených státech. Tu v úterý po trhu zahájí jako tradičně Alcoa, výrobce hliníku.

Začíná výsledková sezóna. Naznačí firmy nástup recese?

Během týdne svá čísla připojí například Google, JPMorgan Chase nebo Mattel. Firmy ve třetím kvartálu nepochybně pocítily zhoršení ekonomického prostředí, očekávání analytiků ohledně zisků jsou však stále vysoká, a to navzdory výjimečnému druhému čtvrtletí.

Americká výsledková sezóna: Parádní marš 2. kvartálem, ale co bude dál?

Také makrokalendář bude nabitý hlavně v druhé polovině týdne. Důležitá budou čtvrteční čísla z trhu práce, která mohou potvrdit lepší náladu, která ohledně nezaměstnanosti zavládla v pátek. Bedlivě sledované budou také maloobchodní tržby.

datum událost
10/10-14/10 Výsledková sezóna (Alcoa, Mattel, PepsiCo, Google, JPMorgan Chase)
11/10 Fed - zápis z jednání 20. září
13/10 Týdenní počet žádostí o podporu
14/10 Maloobchodní tržby (září)
14/10 Index důvěry Michiganské univerzity (říjen)

10 přikázání pro případ tržního krachu

Pražská burza

Pražská burza se svezla na lepší náladě v Evropě a dokázala za týden přidat 1,73 %.

Hvězdou týdne byly akcie CETV (+9,55 %) a Erste Group (+6,83 %). Růst dokázali také akcie NWR (+3,9 %), Komerční banky (+1,7 %), VIG a Telefóniky.

Na druhou stranu jasně vybočily akcie developera ORCO, které za týden ztratily 17 %. K lepšímu výsledku nepomohly ani páteční zprávy o jednání s věřiteli.

Zaprášilo se naopak po dluhopisech, které ministerstvo financí nabídlo občanům jako spořící alternativu. Emisi ovšem podle všeho z velké části poptávali velké investiční celky, zůstává tedy otázkou, na kolik je akce s dluhopisy přínosná pro drobné investory.

Emise českých státních dluhopisů: Zajímavá investice, nebo jen levné financování pro stát?

V novém týdnu budou jistě sledovány banky v návaznosti na evropský finanční sektor. Z makrokalendáře pak lze vybrat pondělní nezaměstnanost a inflaci, které ovšem na obchodování s českými akciemi vliv mít nebudou.

Během příštích dvou týdnů by měla uhelná NWR oznámit prodeje uhlí za třetí kvartál a smluvní ceny na čtvrté čtvrtletí.

Martin Urban: V říjnu pražská burza poroste. Vsaďte na Fortunu, ČEZ a Erste, pro spekulanty budou zajímavé NWR a CETV

Evropa

Evropské akcie stejně jako ty americké zahájily nový měsíc posílením (DJ Eurostoxx 50 +4,11 %).

V novém týdnu se trhy budou muset popasovat s vlnou snížených ratingů. Těch se dočkaly jak banky (britské a portugalské), tak celé země (Itálie, Španělsko).

"Krize nepříznivě dopadla na finanční stabilitu a výhled růstu. Vysoký veřejný dluh a požadavky fiskální politiky spolu s nízkým tempem možného růstu učinily Itálii i Španělsko zranitelnými," píše se v pátečním vyjádření agentury Fitch.

Lze tak čekat další tlak na evropskou měnu euro. To se v uplynulém týdnu dostalo přechodně až na 1,315 dolaru.

Mezi nejsledovanější čísla bude jistě patřit inflace v Německu a v celé eurozóně. Tuto statistiku bedlivě sleduje ECB a mohla by tak naznačit leccos o dalších krocích centrální banky. Její podpora ekonomiky a spolupráce s dalšími mezinárodními institucemi je přitom klíčová pro budoucnost Řecka a fungování celé měnové unie.

Evropa se vrátí do recese, zpomalí i USA

Problémy eurozóny se přitom v uplynulém týdnu přelily i do bankovního sektoru v jádru eurozóny - Belgii. Té kvůli problémům banky Dexia hrozí dokonce snížení ratingu.

Domino krachujících bank startuje Dexia. Další mohou následovat

O víkendu přitom v Paříži o situaci v eurozóně jednají francouzský prezident Nicolas Sarkozy a šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Podobně jako další politická jednání mohou i tato ovlivnit další dění rozhodujícím způsobem.

Plán na záchranu eura je tady!

datum událost
11/10 Spojené království - průmyslová produkce (srpen)
12/10 Eurozóna - průmyslová produkce (srpen)
13/10 Německo - index spotřebitelských cen (září)
14/10 Eurozóna - index spotřebitelských cen (září)

Neřízený bankrot Řecka by měl podobné dopady jako občanská válka