Velká akciová lež odhalena! V akciích vám utíkají zisky a necháváte vydělávat ty chytřejší
|

Velká akciová lež odhalena! V akciích vám utíkají zisky a necháváte vydělávat ty chytřejší

Turbulence na trzích, ztracená akciová dekáda, hrozící recese - nic investory nedokáže odradit od akcií, stále se jich drží jako klíšťata. Lidé věří, že dlouhodobě nenajdou výnosnější investici. Ale to je chyba! Některá ne zcela veřejná data jasně ukazují, že trhy mají daleko k efektivitě, s cenami akcií si pohrávají různé faktory. Je čas obrátit pozornost jinam!

Světové akcie Investování Private equity
Tradeři "v akci"

V aktuální analýze trhu private equity u dílny Cambridge Associates se dočteme spoustu zajímavých věcí. Private equity firmy totiž střeží své hospodaření před konkurencí i veřejností.

Zkuste private equity

Podle zprávy jsou akciové trhy pro obyčejné investory v podstatě nepřátelským prostředím. Dokument také prokazuje, že peníze svěřené manažerům fondů soukromých investorů vydělávají výrazně více.

Ke konci června byla statistika naprosto vypovídající - v každém sledovaném období dosáhly private equity společnosti lepších výsledků než investoři do indexu S&P 500.

100 tisíc dolarů investovaných do S&P 500 před 25 lety vydělalo za tu dobu zhruba 800 tisíc. To není špatné, ale koš fondů private equity za stejné období vydělal 2,1 milionu dolarů.

V posledních letech jsou výsledky akcií ještě horší. Za uplynulých deset let S&P 500 vydělal ze stejné částky asi jen 30 tisíc dolarů, fondy private equity 180 tisíc. Ano, šestkrát více.

Dokonce i v posledních pěti letech, kde samotné držení akcií znamenalo ztrátu, vydělaly fondy soukromého kapitálu ročně v průměru 10 %.

Investiční klub: Atraktivní volba pro movité soukromé investory

Podle studie Cambridge Associates se velice často stává, že je firma na burze léta obchodována například za 50 USD, ačkoli má dobré výsledky a schopný management. Takovou firmu pak například fond private equity koupí a za čas prodá zpátky "na trh" třeba za 120 USD za akcii. To by na efektivně fungujícím trhu nebylo možné. A na tom právě umějí odborníci v private equity vydělat.

Není to případ pár fondů, které umějí porazit trh, nebo pár firem, které jsou neefektivně oceněné trhem. Ani to není například tím, že private equity sahají po menších firmách, že by tedy například akciový trh neuměl správně oceňovat menší společnosti.

Fondy private equity dlouhodobě porážejí index největších amerických firem jako celek, a to "o parník". Mnohdy zkrátka kupují velké veřejně obchodované společnosti a zkrátka je vedou lépe než dosavadní management. To by na efektivním trhu plném efektivně řízených firem nebylo možné už vůbec.

Co si z toho vzít pro investování?

1. Až někdo bude zase mluvit o tom, jak "trh něco hodnotí", od plic se zasmějte. Šéf Fedu ben Bernanke hodnotí své tiskařské představení jako úspěch. Možná není od věci se zeptat, jak kvantitativní uvolňování pomohlo soukromým investorům v private equity, kteří nemusejí vykazovat svá kvartální čísla.

2. Až někdo zase bude mluvit o tom, jak jsou indexové fondy nejlepší investicí, protože dlouhodobě nelze porážet trh, zasmějte se znovu. Je pravda, že tyto fondy porážejí valnou většinu aktivně řízených fondů, ale to je spíše vizitka manažerů těchto fondů.

3. Buďte krajně ostražití při jakémkoli jednání s manažerem private equity. Neprodávejte mu nic, o co má zájem, a naopak nekupujte nic, co vám chce prodat. Takový manažer vydělává na neopatrných a neznalých "investorech". Kupuje jedině "pod cenou", prodává s pořádnou přirážkou.

Zdroj: Marketwatch.com