Týden na trzích podle burzovních grafů: Porazí medvěd krocaní sezónní optimismus?
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Porazí medvěd krocaní sezónní optimismus?

V uplynulém týdnu se index S&P 500 po poklesu vrátil na horní rozpětí pásma, kde byl od srpna do 20. října. Došlo k tomu v pondělí, téměř přesně po měsíci. Za posledních 30 dní nedošlo v situaci v Evropě k žádné změně, jeden z významných globálních brokerů MF Global Holding zbankrotoval, v týdnu se navíc američtí politici nedokázali dohodnout na rozpočtových škrtech.

Technická analýza Světové akcie

Index S&P 500 uzavřel pod hladinou 1 190 a graf má pro další vývoj negativní uspořádání. Nyní vstupuje do hry potenciální support v zóně 1 100, kde byla v říjnu minimální zavírací cena. Jestliže propad bude pokračovat, je těžké označit další hladinu podpory.

S&P 500 - denní graf

S&P 500 - technická analýza

Index volatility VIX je v růstovém trendu, což je pro akciový trh negativní znamení. Další indikátory také nenaznačují obrat. Pokud hledáme něco pozitivního, stojí za povšimnutí, že je VIX na daleko nižší hladině, než byl při minulém propadu indexu S&P 500. Objem obchodů při propadech navíc nebyl nijak dramatický. Jinými slovy, VIX se zatím moc nesnaží, aby potvrdil poslední medvědí sestup. To je pravděpodobně jediná býčí divergence, kterou lze na grafech vidět.

Index volatility VIX

VIX - technická analýza

Závěr: Graf indexu S&P 500 se změnil na negativní a cena se nachází ve "starém" rozpětí 1 100 až 1 220. Nejbližší hladina podpory je v zóně 1 100 a rezistence mezi 1 215 a 1 220. Trh je opět velmi přeprodaný a na denním grafu se při propadu objevilo několik cenových odskoků. Proto by téměř okamžitě mohlo dojít k několikadenní rally, jak jsme nedávno zažili po propadech mezi 28. zářím a 3. říjnem, kdy následovala měsíční rally, a 27. červencem a 5. srpnem, kdy agentura S&P snížila rating USA a následoval 80bodový růst. Další 70bodová rally, které jsme po poklesu v nedávné době zažili, byla na konci června. Grafy ukazují negativní vývoj, sezónní pattern po Dni díkuvzdání je býčí. Uvidíme, jak souboj dopadne.