Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci musejí vydýchat ouzo
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci musejí vydýchat ouzo

Týden neskončil v zeleném, ale v žádném případě nebyl nudný. Ve čtvrtek 27. 10. index S&P 500 uzavřel nad 200denním klouzavým průměrem. Trh byl přeprodaný, ale prolomil téměř tříměsíční rozpětí a zdálo se, že býci přebírají kontrolu. Po strmém růstu se očekávala přirozená korekce, situace po prohlášení řeckého premiéra dostala velice rychlý spád.

Technická analýza Světové akcie

V pondělí cena prolétla hladinu supportu 1 260 a v úterý se intradenně podívala pod 1 220. Později zde došlo ke zklidnění a cena se začala razantně vracet. Týden uzavřel se ztrátou 2 %, což je vzhledem k průběhu dobrý výsledek. Důležitá hladina 1 220 se udržela, ale způsob, jakým korekce proběhla, investory a obchodníky, kteří jsou v pozicích, musel vylekat. Zatím se zdá, že jsou akcie tažené hlavně zprávami a že institucionální i soukromí obchodníci reagují stejně. Řecký premiér byl jenom jedním z katalyzátorů, který je přiměl k reakci.

Pokud se na situaci podíváme pouze z pohledu technické analýzy, došlo ke korekci a support 1 220 potvrdil platnost. Dokud se cena indexu S&P 500 bude pohybovat nad ním, graf je nastavený v býčí fázi. V případě, že cena linii prolomí a uzavře pod ní, výhled na další vývoj se začne měnit. Při uzavření pod hladinou 1 190 se graf změní na medvědí. Na druhou stranu by postup nad maximum z 27. 10. byl znamením, že býci mají navrch.

S&P 500 denní graf

S&P 500 - technická analýza

Index volatility VIX se v pondělí prudce vrátil přesně na hladinu 30 a zbytek týdne zůstal nad ní. Pro potvrzení střednědobého nákupního signálu pro index S&P 500 je nutné, aby VIX uzavřel pod 30.

Index volatility VIX

VIX - technická analýza

Závěr: Dokud zůstane v platnosti support 1 220, graf indexu S&P 500 je nastavený v býčí fázi. V případě, že cena prolomí a uzavře pod touto linií, začne se výhled na další vývoj měnit. Jestliže se zavírací cena dostane pod hladinou 1 190, je další výhled negativní. Na druhou stranu pozitivním signálem bude postup nad maximum z 27.10. Tím by býci ukázali, že mají navrch.