Komerční banka zklamala čistým ziskem, odepisuje řecké dluhy. Zvýšila však úrokový výnos
|

Komerční banka zklamala čistým ziskem, odepisuje řecké dluhy. Zvýšila však úrokový výnos

Komerční banka ve třetím čtvrtletí přistoupila k odpisu řeckých dluhopisů za 2,64 miliardy korun. Stejně jako mateřská Société Générale tak srazila celkovou řeckou expozici na 40 % nominální hodnoty a nyní drží řecký dluh za 2,886 miliardy Kč. Celkový čistý zisk KB za třetí čtvrtletí se v důsledku odpisů meziročně propadl na 1,56 miliardy korun z loňských 3,48 miliardy Kč a zaostal za očekáváním trhu na úrovni 1,76 miliardy Kč.

Komerční banka Akcie ČR Výsledková sezóna

Konsensuální laťku agentury Reuters naopak překonal čistý úrokový výnos 5,58 miliardy korun, jelikož analytici čekali 5,51 miliardy. Provozní zisk Komerční banky se díky pokračujícímu tlaku na snižování nákladů meziročně zvýšil o 1,5 % na 4,99 miliardy Kč, když také překonal odhad (4,68 miliardy Kč).

Komerční banka - výsledky za 3Q2011

Aktuální cenu akcií Komerční banky sledujte zde

Komerční banka za 3Q vytvořila celkové opravné položky (včetně ztrát z úvěrů, investic a ostatních rizik) na úrovni 2,89 miliardy korun, zatímco analytici očekávali hodnotu 2,39 miliardy korun.

"Provozní zisk překvapil příznivě, do čistého dopadl vyšší odpis řeckého dluhu. Celkově hodnotíme představená čísla pozitivně, příznivou reakci trhu může mírnit vyšší než očekávaný odpis řeckého dluhu," zhodnotil dnešní výsledky analytik Patria Finance Tomáš Tomčány.

Kapitálová přiměřenost KB ke konci třetího kvartálu byla 16 %. "Komerční banka je velmi dobře připravena na splnění všech požadavků ohledně vlastního kapitálu, bez ohledu na způsob, jak budou vyřešeny problémy vládních dluhů zemí PIIGS," píše se ve zprávě KB.

Mateřská Société Générale ve 3Q odepsala řecké dluhopisy za 333 milionů eur (také 60% odpis), což srazilo její čistý zisk o 31 % meziročně na 622 milionů eur, zatímco trh čekal 764 milionů. Société Générale sice uvedla, že nebude potřebovat doplnit kapitál, ale letos překvapivě nevyplatí celoroční dividendu (konsensus byl 1,4 EUR/akcie). To vyvolává obavy z možné snahy omezit i letošní výplatu dividendy KB.