Spočítejte si bubliny a víte, co udělají akcie: Výhled S&P 500 do roku 2021
|

Spočítejte si bubliny a víte, co udělají akcie: Výhled S&P 500 do roku 2021

Všechny velké akciové bubliny skončily propadem hluboko pod dlouhodobý růstový trend a akcie pod ním zůstaly mnohdy celé roky. "Alan Greenspan, který byl hysterický z možného poklesu, vyvolal situaci, kdy byly trhy 20 let nadhodnocené a firmy měly vysoké marže," píše v populárním dopisu investorům známý investor Jeremy Grantham. Podle něj se Ben Bernanke snaží o něco podobného. V roce 2002 akcie vybouchly a trend nedohnaly dlouhá léta, před necelými třemi lety jim to naopak trvalo jen pár měsíců.

Světové akcie Jeremy Grantham

Poslední výbuch akciové bubliny byl tedy velice unikátní. V současnosti ovšem Grantham varuje, že je arsenál Fedu víceméně vyčerpaný, takže by se další splasknutí akciového trhu řídilo spíše historickými pravidly. Návrat na růstovou vlnu by tedy trval dlouhá léta.

Podle dat do roku 2000, tedy z doby, kdy akciové bubliny praskaly "podle pravidel", vytvořila Granthamova společnost GMO model vývoje indexu S&P 500. Klasický návrat na růstový trend trvá 14 let. To by znamenalo, že jsou americké akcie velice málo atraktivní volbou pro investory.

Je ovšem otázkou, zda se budou obchodníci Granthamovým varováním řídit. Řada věcí (ne)funguje v posledních letech jinak, poslední velký medvědí trh v 70. letech si pamatuje minimum dnešních investorů.

Možný vývoj S&P 500 do roku 2021

Aktuální vývoj indexu S&P 500 sledujte zde

Zdroj: GMO