Pět výstřelů, které zabijí akciového býka
|

Pět výstřelů, které zabijí akciového býka

Ve své aktuální studii rozebírají analytici z investiční společnosti Amundi, vlastníka v Česku dobře známé IKS-KB, hlavní rizika, jež by mohla ohrozit býčí trh trvající od jara 2009. Mezi hlavní nástrahy patří například růst sazeb, inflace nebo komodit.

Komodity Ropa Úrokové sazby Inflace Fed Světové akcie
Býk je mrtev

5. Růst sazeb

Nejhorší noční můrou je pro býky možný silný růst dlouhodobých úrokových sazeb v USA. Tento scénář se však bude samotný Fed snažit co nejvíce zdržet - nízké úrokové sazby totiž potřebuje k udržení křehkého ekonomického oživení.

4. Komodity utržené ze řetězu

I přes aktuální korekci jsou komodity na rekordních úrovních. Především ropa a zemědělské komodity by mohly vstoupit do inflační spirály.

Ani případné zpomalení ekonomického růstu by nejspíš nepomohlo k zastavení současného růstu ropy. Spotřeba domácností tím může hodně utrpět.

3. Asijská inflace

Dlouhotrvající inflace v asijských ekonomikách by mohla donutit tamní centrální banky k většímu než odhadovanému fiskálnímu utahování (růstu sazeb, zvyšování povinných rezerv - například Čína dnes ráno znovu zvýšila povinné rezervy bank na celkových 21 %).

Silná změna v odhadech by se pak neobešla bez negativního vlivu na investice. Jako první by postihla akcie.

2. Evropská dluhová krize

Velkým rizikem je dle analytického týmu Amundi také zhoršení úvěrové krize v periferních státech eurozóny.

1. Více negativních překvapení

Na trhu se roste riziko, že se některým zemím se "povede" výrazně lépe a jiným výrazně hůře.

Jinými slovy, mohou přestat fungovat investiční strategie, které sázejí na celé regiony. Investoři by se pak museli soustředit na jednotlivé země.

Zdroj: Amundi